Jesteś tutaj: HomeInowrocławSamorządowcy rozważą możliwość połączenia gmin

Samorządowcy rozważą możliwość połączenia gmin

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław czwartek, 07 luty 2013 15:19

W poniedziałek napisaliśmy o projekcie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które chce dać od przyszłego roku narzędzia do dobrowolnego łączenia się samorządów. Zyskiem mają być oszczędności administracyjne, ale także dodatkowe zachęty w postaci większego udziału gminy w podatkach.

 

 

Z takiej możliwości skorzystać mogły by gminy miejska i wiejska Inowrocław. Wszystko zależy jednak od samorządowców.

Łączenie samorządów miało by się odbywać po wyborach samorządowych, aby uniknąć konieczności przeprowadzania dodatkowych wyborów w czasie kadencji (połączenie spowoduje wygaśnięcie mandatów). Inowrocław zatem chcąc skorzystać z tej szansy musiałby podjąć prace już w przyszłym roku. Inaczej kolejna możliwość połączenia gmin pojawi się dopiero w 2018 roku.

 

Portal Kujawski poruszył bardzo dobry temat. Naturalne jest to, że miasta się rozwijają i rozrastają. Myślę, że z perspektywy miasta, ale także gminy byłoby to korzystne rozwiązanie. Mieszkańcy gminy w dużej mierze korzystają z obiektów sportowych, handlowych, usługowych, kościołów, szkół itd. na terenie miasta i wiele dla nich by to nie zmieniło. Jednak podatki musiałyby nadal pozostać zróżnicowane, tak aby mieszkańcy gminy na tym nie stracili. Dla miasta wiązałoby się to z większymi perspektywami rozwoju i w związku ze zwiększoną liczbą mieszkańców najprawdopodobniej stalibyśmy się gminą na prawach powiatu. Jednak zgoda musi być dwustronna i podjęcie takiej decyzji wymagałoby przeanalizowania wielu kwestii. Miasto z gminy miejskiej stałoby się miejsko-wiejską, a to poważna zmiana, która od władz wymaga obrony interesów rolników – odniósł się do naszej propozycji w czasie wirtualnego dyżury wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia Maciej Szota.

 

Umożliwienie takiego działania samorządom za dobry krok uważa radny opozycji Jacek Olech, ma on jednak ma duże wątpliwości, czy w przypadku Inowrocławia jest to realne – Ja taką możliwość widzę teoretycznie. Wszystko zależy bowiem od ludzi. Tu będą odgrywały rolę ambicje i obawa o przyszłość ziem – powiedział nam radny – Bardzo dobrze, że jednak ministerstwo takie propozycje składa, być może skorzystają z nich inne gminy.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu