Jesteś tutaj: HomeInowrocławSamorządowcy rozważą możliwość połączenia gmin

Samorządowcy rozważą możliwość połączenia gmin

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław czwartek, 07 luty 2013 15:19

W poniedziałek napisaliśmy o projekcie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które chce dać od przyszłego roku narzędzia do dobrowolnego łączenia się samorządów. Zyskiem mają być oszczędności administracyjne, ale także dodatkowe zachęty w postaci większego udziału gminy w podatkach.

 

 

Z takiej możliwości skorzystać mogły by gminy miejska i wiejska Inowrocław. Wszystko zależy jednak od samorządowców.

Łączenie samorządów miało by się odbywać po wyborach samorządowych, aby uniknąć konieczności przeprowadzania dodatkowych wyborów w czasie kadencji (połączenie spowoduje wygaśnięcie mandatów). Inowrocław zatem chcąc skorzystać z tej szansy musiałby podjąć prace już w przyszłym roku. Inaczej kolejna możliwość połączenia gmin pojawi się dopiero w 2018 roku.

 

Portal Kujawski poruszył bardzo dobry temat. Naturalne jest to, że miasta się rozwijają i rozrastają. Myślę, że z perspektywy miasta, ale także gminy byłoby to korzystne rozwiązanie. Mieszkańcy gminy w dużej mierze korzystają z obiektów sportowych, handlowych, usługowych, kościołów, szkół itd. na terenie miasta i wiele dla nich by to nie zmieniło. Jednak podatki musiałyby nadal pozostać zróżnicowane, tak aby mieszkańcy gminy na tym nie stracili. Dla miasta wiązałoby się to z większymi perspektywami rozwoju i w związku ze zwiększoną liczbą mieszkańców najprawdopodobniej stalibyśmy się gminą na prawach powiatu. Jednak zgoda musi być dwustronna i podjęcie takiej decyzji wymagałoby przeanalizowania wielu kwestii. Miasto z gminy miejskiej stałoby się miejsko-wiejską, a to poważna zmiana, która od władz wymaga obrony interesów rolników – odniósł się do naszej propozycji w czasie wirtualnego dyżury wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia Maciej Szota.

 

Umożliwienie takiego działania samorządom za dobry krok uważa radny opozycji Jacek Olech, ma on jednak ma duże wątpliwości, czy w przypadku Inowrocławia jest to realne – Ja taką możliwość widzę teoretycznie. Wszystko zależy bowiem od ludzi. Tu będą odgrywały rolę ambicje i obawa o przyszłość ziem – powiedział nam radny – Bardzo dobrze, że jednak ministerstwo takie propozycje składa, być może skorzystają z nich inne gminy.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • To może być największa afera III Rzeczypospolitej

  Komisja śledcza ds. afery Amber Gold zakończyła swoje prace, po wakacjach Sejm najprawdopodobniej zajmie się jej raportem końcowym. Grupa posłów pracujących w tej komisji gościła w poniedziałek w Świeciu nad Wisłą, gdzie wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców.

  Etykiety: Amber Gold Świecie
 • To może być przełomowe zawiadomienie do prokuratury

  Dzisiaj Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie z wnioskiem o zbadanie czy członkowie rządu nie dopuścili się przęstępstwa z art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Sprawa dotyczy niedofinansowania świadczeń ratujących życie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.