Jesteś tutaj: HomeInowrocławSamorządowcy rozważą możliwość połączenia gmin

Samorządowcy rozważą możliwość połączenia gmin

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław czwartek, 07 luty 2013 15:19

W poniedziałek napisaliśmy o projekcie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które chce dać od przyszłego roku narzędzia do dobrowolnego łączenia się samorządów. Zyskiem mają być oszczędności administracyjne, ale także dodatkowe zachęty w postaci większego udziału gminy w podatkach.

 

 

Z takiej możliwości skorzystać mogły by gminy miejska i wiejska Inowrocław. Wszystko zależy jednak od samorządowców.

Łączenie samorządów miało by się odbywać po wyborach samorządowych, aby uniknąć konieczności przeprowadzania dodatkowych wyborów w czasie kadencji (połączenie spowoduje wygaśnięcie mandatów). Inowrocław zatem chcąc skorzystać z tej szansy musiałby podjąć prace już w przyszłym roku. Inaczej kolejna możliwość połączenia gmin pojawi się dopiero w 2018 roku.

 

Portal Kujawski poruszył bardzo dobry temat. Naturalne jest to, że miasta się rozwijają i rozrastają. Myślę, że z perspektywy miasta, ale także gminy byłoby to korzystne rozwiązanie. Mieszkańcy gminy w dużej mierze korzystają z obiektów sportowych, handlowych, usługowych, kościołów, szkół itd. na terenie miasta i wiele dla nich by to nie zmieniło. Jednak podatki musiałyby nadal pozostać zróżnicowane, tak aby mieszkańcy gminy na tym nie stracili. Dla miasta wiązałoby się to z większymi perspektywami rozwoju i w związku ze zwiększoną liczbą mieszkańców najprawdopodobniej stalibyśmy się gminą na prawach powiatu. Jednak zgoda musi być dwustronna i podjęcie takiej decyzji wymagałoby przeanalizowania wielu kwestii. Miasto z gminy miejskiej stałoby się miejsko-wiejską, a to poważna zmiana, która od władz wymaga obrony interesów rolników – odniósł się do naszej propozycji w czasie wirtualnego dyżury wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia Maciej Szota.

 

Umożliwienie takiego działania samorządom za dobry krok uważa radny opozycji Jacek Olech, ma on jednak ma duże wątpliwości, czy w przypadku Inowrocławia jest to realne – Ja taką możliwość widzę teoretycznie. Wszystko zależy bowiem od ludzi. Tu będą odgrywały rolę ambicje i obawa o przyszłość ziem – powiedział nam radny – Bardzo dobrze, że jednak ministerstwo takie propozycje składa, być może skorzystają z nich inne gminy.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

  Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.