Jesteś tutaj: HomeInowrocławRadni chcą upamiętnić księdza Popiełuszkę i Orlęta Lwowskie

Radni chcą upamiętnić księdza Popiełuszkę i Orlęta Lwowskie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław środa, 20 marzec 2013 16:46

W poniedziałek Rada Miejska Inowrocławia podejmie decyzje o nadaniu ulic im. Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz Orląt Lwowskich.

Błogosławiony ksiądz Popiełuszko od sierpnia 1980 roku był kapelanem ,,Soiidarności”. Opierając się o nauki papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego z dużą odwagą wspierał robotników oraz opozycjonistów. Los sprawił, że ostatnie godziny życia spędził w naszym regionie.. Po odprawieniu nabożeństwa w bydgoskim kościele został uprowadzony przez służby komunistyczne, a następnie zamordowany we Włocławku.

 

W stanie wojennym w kościele św. Stanisława Kostki organizował "Msze św. Za Ojczyznę". Swoją działalność duszpasterską i nauczanie oparł na przesłaniu św. Pawła: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". W czasie stanu wojennego wielokrotnie oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną, stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. 19 października 1984 r. został uprowadzony, a 30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. Pogrzeb w dniu 3 listopada 1984 r. zgromadził olbrzymie tłumy i przekształcił się w wielką manifestację patriotyczną – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

 

6 czerwca 2010 roku papież Benedykt XVI ogłosił go błogosławionym, jego wspomnienie obchodzimy w dniu 19 października.

Ulica błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki będzie połączona z ulicą Grochową.

 

 

Ku pamięci bohaterów wojny polsko-bolszewickiej

Orlęta Lwowskie, to popularne określenie młodych bohaterów, którzy w latach 1918-1919 bronili Lwowa przed Ukraińcami, zaś w roku 1920 przelewali swoją krew w wojnie z bolszewikami.

 

W większości były to osoby które nie miały ukończone 17 lat, a swoją walkę zaczynali niemalże gołymi rękoma.

 

Ulica Orląt Lwowskich będzie bezpośrednio przyłączona do ulicy której patronuje marszałek Józef Piłsudski. Warto podkreślić, że za heroiczne zasługi młodych obrońców tego miasta, Lwów został nagrodzony przez ówczesnego naczelnika państwa orderem Virtuti Militari.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

Wiadomości z regionu