Jesteś tutaj: HomeInowrocław2.01.1919 - Powstańcy zajmują ratusz i pocztę

2.01.1919 - Powstańcy zajmują ratusz i pocztę

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław środa, 02 styczeń 2013 19:38

W piątym dniu Powstania Wielkopolskiego siły polskie wyzwoliły już kilka miasteczek w Wielkopolsce. Zdobyto także Kcynię i Nakło. W Inowrocławiu próbowano sprawę załatwić pokojowo, delegacja na czele z Józefem Krzymińskim wystosowała rządanie opuszczenia miasta przez garnizon niemiecki.


Politycznie sprawy się jednak nie udało rozwiązać, doszło do walk. Powstańcy zajęli ratusz, starostwo, koszary i pocztę. Żeby nie kontynuować rozlewu krwi zdecydowano się zawrzeć rozejm o zawieszeniu broni.

 


Dzień później w mieście doszło już jednak do rozruchów. Powstańcy skontaktowali się z ppor. Pawłem Cymsem, którego oddziały 6 stycznia 1919 roku zdobyły na stałe Inowrocław.
W sobotę o godzinie o godzinie 16 w inowrocławskiej bazylice rozpoczną się uroczystości upamiętniające 94 rocznicę wybuchu powstania. Następnie uroczystości przeniesione zostaną pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Dzień wcześniej o godzinie 12, w ratuszu będzie można zobaczyć pamiątki z okresu powstania.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Protesty rolników – najpopularniejszymi materiałami w 2020 roku

    Portal Kujawski dość duży nacisk kładzie na multimedia, stąd też wiele naszych publikacji ubogaconych jest o dodatkową relacje filmową. Prezentujemy najpopularniejsze materiały z minionego 2020 roku.

Wiadomości z regionu