Jesteś tutaj: HomeMagazynMosdorf: Ojczyzną dla szlachty były przede wszystkim przywileje

Mosdorf: Ojczyzną dla szlachty były przede wszystkim przywileje

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn niedziela, 04 listopad 2018 13:55

W dzisiejszym Liście Pasterskim polscy biskupi z okazji zbliżającego się jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, piszą również o przyczynach jej utraty w XVIII wieku, wykazując winy stanu szlacheckiego. Dość głęboko w grzechy szlachty wszedł w dziele ,,Wczoraj i Jutro” Jan Mosdorf.

 

Rzeczpospolita upadła w wyniku przemocy sąsiednich mocarstw, a także z powodu win i zaniedbań społeczeństwa szlacheckiego, zwłaszcza części arystokracji, dygnitarzy państwowych i niektórych hierarchów kościelnych. Szczególnie bolesne były: prywata i egoizm stanowy szlachty, zdrada Ojczyzny przez część magnatów i ich współdziałanie z wrogami – czytamy w Liście Pasterskim Konferencji Episkopatu Polski, który jest dzisiaj czytany w trakcie Mszy Świętych.

 

Jan Mosdorf, prezes przedwojennej Młodzieży Wszechpolskiej, współzałożyciel Obozu Narodowo Radykalnego w swojej książce rozwinął to w jaki sposób polski tron był traktowany przez ówczesnych możnych - Na tron wstępowali kolejno ludzie obcy, których mierziło konstytucyjne skrepowanie , którzy traktowali Polskę jako odskocznie od własnych celów. Walezjusz rzuca koronę po kilku miesiącach panowania, Batory, sercem związany z Siedmiogrodem, uważa Polskę za swoje miserrium purgatorium i wyznaje: Gdyby mi nie szło o sławę, wyrzekłbym się tego królestwa. Wazowie marzą czas cały o koronie szwedzkiej, gotowi za jej cenę zrzec się panowania nad Rzeczpospolitą.

 

Mosdorf nie krył również gorzkich słów pod adresem samej szlachty - Wychowanie jezuickie rozdymało do potwornych rozmiarów pychę młodzieży szlacheckiej, pogardę mieszczan i ciemiężenie chłopów, którym pleban natychmiast wbijał w głowę posłuszeństwo i bierne uleganie losowi.

 

W swojej książce przypomina również o bitwie pod Mątwami, starcia pomiędzy wojskami króla Jana Kazimierza oraz rokoszanami Jerzego Lubomirskiego. Bratobójczej walki, która kosztowała życie wielu weteranów.

 

Najistotniejsze zmiany zaszły w położeniu szlachty. Jej swobody nienaruszone utratą niezawisłości państwowej w 1717 roku, swobody, z imię których poparła konfederację barską i targowicką, zostały w wyniku rozbiorów poważnie zredukowane. O swobody te gotowa była się bić i to sprawiło, że działalność patriotów prawdziwych i głębokich znalazła żywszy oddźwięk wśród mas szlacheckich po rozbiorach, niż przed rozbiorami. (…) Insurekcji kościuszkowskiej większość szlachty nie poparła, uważając Polskę uniwersału posłanieckiego za wizję, dla której umierać nie warto. Ojczyzną dla społeczeństwa szlacheckiego XVIII wieku były przede wszystkim przywileje stanu: elekcja, sejmy, trybunały i pełnia władzy nad ludnością kraju. Zabory uderzały w przywileje w polityczne, insurekcja – w społeczne; między tymi zakusami większość szlachty wybrała politykę neutralności, nie sądząc, że popełnia zdradę narodową – pisze dalej Jan Mosdorf.

 

A czy dzisiaj dla wielu nie są najważniejsze przywileje i zaszczyty? Czy ceną nie będzie ponownie utrata niepodległości? Papież Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że wolność nie jest dana raz zawsze, jest ona nam bowiem zadana.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Rok 2019 - rokiem Powstania Wielkopolskiego w województwie kujawsko-pomorskim

Kosma Złotowski

  • Sobota dniem żałoby narodowej

    We wtorek zapadła decyzja, że pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. Dzień wcześniej prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że dzień pogrzebu będzie dniem żałoby narodowej.

  • Sondaże wieszczą nam utratę europosła

    Obecnie województwo kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim reprezentuje 3 parlamentarzystów. Wydaje się dość prawdopodobne, iż za kilka tygodni ta reprezentacja się skurczy. Sondaży nie można traktować oczywiście jak wyroczni, ale też nie będzie łatwo przeskoczyć pewnych prawidłowości algorytmów w oparciu o które działa ordynacja wyborcza w Polsce.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.