Jesteś tutaj: HomeMagazynCzeskie muzeum, które przypomina również o Polakach

Czeskie muzeum, które przypomina również o Polakach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn wtorek, 11 sierpień 2020 16:55

W czeskim Harrachovie, słynącego z nieczynnej obecnie mamuciej skoczni narciarskiej, funkcjonuje działające pod oficjalną egidą międzynarodowej federacji FIS muzeum. Prowadzone jest przez kilkupokoleniową rodzinę Slavików, bez których jako działaczy Czechy nie zaistniałyby w przeszłości na światowej mapie skoków narciarskich.

W muzeum znajdziemy przede wszystkim całą masę pamiątek, ale też w oczy rzucają się ekspozycje przypominające jak wyglądała ta dyscyplina sportowa w przeszłości. Znajdziemy tam również eksponaty związane z polskimi skoczkami, szczególnie rzuca się w oczy słynny hełm i narty Adama Małysza, z jego autografami, w których triumfował na skoczni w Harachovie w 2001 roku.

 

 

Harrachov jest położone właściwie przy granicy z Polską, będąc np. w okolicy Szklarskiej Poręby, możemy na chwilę wpaść. Przygotowalismy dla Was również krótkie zwiedzeanie muzeum:

 

Być może za kilka lat Harrachov ponownie wróci na mapę lotów narciarskich. Bydgoska firma Archigeum opracowuje na zlecenie Kraju Libereckiego koncepcję rewitalizacji szkoczni. Jeżeli to się uda to będzie to zapisanie kolejnego rozdziału w relacjach polsko-czeskich.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

    Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

  • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

    Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu