Jesteś tutaj: HomeMagazynJaki procent populacji województwa już przechorował COVID-19? (raport)

Jaki procent populacji województwa już przechorował COVID-19? (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 23 styczeń 2021 14:45
Jaki procent populacji województwa już przechorował COVID-19? (raport) Fot: Markus Spiske

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przechorowanie lub zaszczepienie 50%-60% populacji powinno znacznie osłabić rozprzestrzenianie się COVID-19. Warto zadać sobie pytanie – jak daleko nam do tego w województwie kujawsko-pomorskim.

Do tej pory w kujawsko-pomorskim stwierdzono ponad 101 tys. zakażeń COVID-19, co stanowi blisko 5% populacji (4,9%), jest to także najwyższy wskaźnik w Polsce. Oznacza to, że największy procent przechorowania COVID-19 w Polsce. Mówimy tutaj tylko o potwierdzonych klinicznie przypadkach, w praktyce COVID-19 przechorowało kilka razy więcej osób, żeby to stwierdzić dokładnie trzeba wykona badania przesiewowe, ale eksperci mówią o tym, że może być to 5 czy nawet 10 razy więcej.

 

Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisak, na łamach Dziennika Gazeta Prawna, analizując ostatnie badania przesiewowe nauczycieli, ocenia, że faktycznie COVID-19 mogło zarazić się 9 razy więcej osób niż wynika to z oficjalnych danych – czyli w środę szacował na 12 – 15 mln Polaków. Gdyby w naszym województwie przyjąć 9-krotność, będzie to ponad 900 tys. mieszkańców, co przy populacji liczącej 2 mln i 69 tys., stanowiłoby ponad 40% populacji. To są jednak tylko hipotezy.

 

Za nami kolejny tydzień programu szczepień przeciwko COVID-19. Do tej pory pierwszą dawką zaszczepiono blisko 35 tys. mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego co stanowi 1,7% całej populacji. W tym tygodniu zaczęto także szczepienia drugą dawką, którą zaszczepiono do tej pory niecałe 3 tys. osób. Dwie dawki dają bowiem zadowalającą odporność.

 

 

W ostatnim tygodniu widzieliśmy też spadek dynamiki nowych zakażeń – zakażonych zostąło bowiem 3361 osób, co jest znacznie mniej niż widywaliśmy to w grudniu. Niepokoić może natomiast wysoka liczba zgonów – 179 tylko ostatniego tygodnia. Według naszych szacunków, aktywnie zakażonych może być (w oparciu o przypadki potwierdzone klinicznie) 7-8 tys. mieszkańców naszego województwa. Dla porównania w listopadzie było to ponad 20 tys. Możemy jedynie szacować, bowiem decyzje ministerstwa z listopada sprawiły, że nie są udostępniane informacje o ozdrowieńcach w regionach.

 

 

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Szczególnie trudna sytuacja robi się w powiecie inowrocławskim. Epidemiczne podsumowanie lutego

    W lutym stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim nieco ponad 14 tys. zakażeń na COVID-19, co stanowi spadek o ponad 6 tys. w stosunku do stycznia. Spowodowane to nie było tylko faktem, że luty jest o 3 dni krótszym miesiącem, bowiem w lutym średnio dziennie na 100 tys. mieszkańców zakażały się 24 osoby, gdy w styczniu były to 32. W lutym stwierdzono 520 zgonów, o ponad 200 mniej niż w styczniu.

    Etykiety: covid19
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

Wiadomości z regionu