Jesteś tutaj: HomeMagazynSzczyt najtrudniejszej fali COVID-19 możemy mieć już za sobą (raport)

Szczyt najtrudniejszej fali COVID-19 możemy mieć już za sobą (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 03 kwiecień 2021 12:43
Szczyt najtrudniejszej fali COVID-19 możemy mieć już za sobą (raport) Fot: Markus Spiske

W ostatnich 7 dniach w kujawsko-pomorskim odnotowano mniej niż 10 tys. zakażeń, gdy porówna się to do wcześniejszego tygodnia mamy spadek o ponad 1,2 tys. Wciąż sytuacja epidemiczna jest trudna, ale coraz bardziej widoczna jest nadzieja, że będzie to zmierzać ku dobremu. W piątek również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oceniając sytuację w naszym województwie stwierdził - Wydaje się, że szczyt w tym tygodniu osiągnęliśmy.

 

Żeby móc rzetelnie ocenić sytuację potrzebujemy kilku dni, bowiem trzeba założyć, że dane o zakażeniach z kolejnych najbliższych dni będą zniekształcone, mamy bowiem okres świąteczny, przez co wiele osób odkłada na później kontakt z lekarzem.

 

 

 

 

 

 


W ostatnim tygodniu utrzymano również tempo szczepień na poziomie ok. 40 tys. tygodniowo. Zapowiedzi płynące z rządu są takie, że w kwietniu powinno być ich ponad 100 tys. tygodniowo. Do tej pory jedną dawkę szczepionki przyjęło ponad 10% populacji województwa, jeżeli zapowiedzi na kwiecień i maj uda się zrealizować to powinniśmy osiągnąć wskaźnik przed wakacjami powyżej 30%, co już utrudni mobilność wirusa. Spadła natomiast dość znacznie liczba szczepień drugą dawką, co ma związek ze zmianą polityki, aby priorytetowo zapewnić częściową odporność (jedną dawką) większej ilośći obywateli - w rezultacie drugie szczepienie jest nieco dłużej rozkładane w czasie.

 

 

To są dobre wiadomości – gorsze są natomiast takie, że nawet jeżeli faktycznie zacznie spadać liczba nowych zakażeń, przez co spadnie też liczba aktywnych przypadków, to i tak z dnia na dzień nie poprawi się sytuacja w szpitalach oraz nie zmniejszy od razu liczba zgonów.

 

 

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

    W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

  • Siarzewo dzieli lewicę

    W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu