Jesteś tutaj: HomeMagazynTurcja nigdy nie uznała rozbiorów Polski

Turcja nigdy nie uznała rozbiorów Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 13 grudzień 2014 16:33

W tym roku obchodzimy 600-letnią rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Turcją i Polską. Kilka dni temu goszczących w Warszawie premier Turcji Ahmet Davutoglu zadeklarował, że ten kraj zniesie wobec Polaków obowiązku wizowego. Ten gest przyjaźni być może będzie początkiem ożywienia współpracy pomiędzy oboma krajami, choć jak wielu podkreśla – Turcja ma w tym też swój interes.

Turcja była jednym z niewielu krajów, które nie uznały nigdy wymazania Polski z map przez trzech zaborców. W tym okresie Polacy mogli liczyć na dużą gościnność na terenie Turcji. Ten fakt Turcy podkreślali chociażby tym, że na oficjalnych spotkaniach dyplomatycznych zawsze było przygotowane krzesło dla przedstawiciela Polski. W Ankarze działała także w tym okresie polska ambasada.

 

Premier Ahmed Davutoglu goszcząc w Warszawie przypomniał też, że wielki polski wieszcz Adam Mickiewicz zmarł na terenie Turcji.

 

Nie zawsze była przyjaźń

Historia stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich rozpoczęła w 1414 roku, gdy cztery lata po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehmet I Celebi przyjął polską misję dyplomatyczną. Oba kraje zaczęły miewać jednak duże ambicje mocarstwowe, co zaczęło prowadzić do wielu wojen. W 1683 roku miała miejsce słynna bitwa pod Wiedniem, gdzie husaria pod wodzą Jana III Sobieskiego rozbiła znacznie silniejsze siły tureckie. Mówi się, że sułtan turecki płakał widząc bezradność swoich wojsk wobec sprzymierzonych sił polsko-austriackich.

 

Od XVIII wieku nie dochodziło już do wojen, co prawda Turcja próbowała wnikać w wewnętrzną politykę Polski, wówczas byliśmy już jednak pod rosyjskim protektoratem. Pod koniec tego wieku zaczęto mówić o sojuszniczych relacjach polsko-tureckich.

 

W okresie zaborów tak jak wspomniałem już wcześniej, Polacy mogli liczyć na dużą życzliwość Turcji, co po części mogło być te spowodowane interesem tego kraju, który był zainteresowany osłabieniem Niemiec i Rosji.

 

Warto zaznaczyć, że gdy w 2010 roku zginął prezydent Lech Kaczyński w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, Turcja ogłosiła w swoim kraju żałobę narodową.

 

Przyszłość relacji

Turcja chce zbliżyć się do Unii Europejskiej i z tego też powodu władzom tego kraju zależy na dobrych stosunkach z Polską, gdyż nasz kraj mógłby być jednym z adwokatów Turcji w dążeniu do integracji europejskiej.

 

Warto jednak szerzej spojrzeć też na szanse gospodarcze dla naszego kraju, w szczególności, że ostatnie nienajlepsze relacje z Rosją zamknęły nam część wschodniego rynku zbytu. Bliższe relacje gospodarcze z Turcją ułatwiły by Polsce współpracę chociażby z Chinami. Tego typu drogę międzynarodową w ostatnim czasie podjęły Węgry.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa
  • Na drogach mniej samochodów, przez co jeździmy szybciej

    Z danych GDDKiA, ale także operatorów nawigacji GPS wynika, że natężenie ruchu zmalało w momencie wprowadzenie restrykcji związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu koronawirusem. Przełożyło się to wyraźny spadek zdarzeń drogowych, ale już w małym stopniu zmalała liczba ofiar. Pozwala to wysnuć wniosek, że wypadki do których dochodzi są cięższe, stąd też statystycznie na wypadek wzrasta liczba ofiar.

  • We Wielkanoc na Mszę będzie mogła pójść większa ilość wiernych

    Wczoraj rząd wprowadził nowe obostrzenia w celu walki z pandemią koronawirusa COViD-19. Z racji tego, że konferencje prasowe mimo wszystko nie są źródłem stanowienia prawa, po publikacji stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, sprawdzamy jak wyglądają one w praktyce i do kiedy będą obowiązywać.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu