Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekPolacy i Węgrzy w 59-tą rocznicę powstania Budapeszcie

Polacy i Węgrzy w 59-tą rocznicę powstania Budapeszcie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek piątek, 23 październik 2015 17:12

Polaków i Węgrów łączy przywiązanie do wolności. Dzisiaj mija 59-ta rocznica wystąpienia Węgrów przeciwko podległości ich ojczyzny wobec Związku Radzieckiego. W wyniku interwencji Armii Radzieckiej powstanie zostało krwawo stłumione. Przedstawiciele narodu węgierskiego i polskiego oddali dzisiaj w Warszawie hołd powstańcom.

 

O godzinie 11:00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie kwiaty złożyli wspólnie węgierski poseł Adam Mirkoczki oraz związany z Ruchem Narodowym Witold Tumanowicz.

 

- Dzisiaj obchodzimy rocznicę węgierskiego powstania, która pokazała, że Węgrzy są narodem niepokornym, miłującym wolność, który nie daje sobie narzucić woli mocarstw – wyjaśnia nam Witold Tumanowicz - W tym są podobni do Polaków, z tego też powodu między naszymi narodami zrodziła się przyjaźń.

 

Tumanowicz podkreśla, że wydarzenia z 1956 roku pokazały wielką solidarną pomiędzy naszymi narodami - Mamy tutaj przykład solidarności pomiędzy naszymi narodami, gdyż Polacy oddawali krew i wysyłali dary na Węgry. My dzisiaj przypominamy o tej historii i o szczególnej więzi polsko-węgierskiej.

 

Należy podkreślić, że dary dla Węgrów wysyłali wówczas bydgoszczanie. Dzisiaj pamiętać powinniśmy także o zmarłym kilka dni temu Eryku Bazylczuku, znanemu z działalności dla Bydgoszczy społecznikowi, który jako student przebywający w Budapeszcie wspierał powstanie.

 

- W przyjaźni chodzi też jednak o realne działania i należy przy tej okazji wspomnieć o zdradzieckiej wobec całej grupy Wyszehradzkiej polityce polskiego rządu w kwestii imigrantów. To mogło pogorszyć nasze relacje, dlatego mamy nadzieje, że nastawienie polskich władz się szybko zmieni – uważa Tumanowicz.

 

Eryk Bazylczuk o powstaniu z 1956 roku:

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10