Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekInfrastruktura i turystyka – tak prezentują się perspektywy współpracy polsko-węgierskiej

Infrastruktura i turystyka – tak prezentują się perspektywy współpracy polsko-węgierskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek wtorek, 29 marzec 2016 17:34

Dla zamknięcia pewną klamrą Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej chcielibyśmy nawiązać jeszcze raz do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Budapeszcie. Po spotkaniu z węgierskim prezydentem Janosem Aderem, obaj politycy mówili o pewnych planach na przyszłość. Usatysfakcjonowany może czuć się tutaj Poznań, gdyż nazwa tego miasta padła na kilku płaszczyznach.

Prezydent Duda zaprosił prezydenta Janosa Adera na czerwiec do Wielkopolski - Ten szczególny rok 2016 niesie ze sobą 60-tą rocznicę zarówno rewolucji węgierskiej 56 roku, jak i wydarzeń poznańskich. Jest więc ważny dla każdego z naszych narodów z osobna, ale również dla nas wspólnie. Stąd też jest również Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej, co jeszcze bardziej cementuje przyjaźń pomiędzy naszymi państwami oraz narodami. Dlatego też zaprosiłem prezydenta do Polski do Poznania, w czerwcu na rocznicę obchodów i wierzę, że pan prezydent przybędzie, zaszczyci nas swoją obecnością i poprzez reprezentowanie narodu węgierskiego uświetni rocznice poznańską.

 

Prezydenci rozmawiali jednak również o kwestiach gospodarczych. Prezydent Ader chwalił, iż po Budapeszcie jeździć będą polskie autobusy, które produkuje poznańska firma Solaris.

 

- Wymiana gospodarcza pomiędzy Polską i Węgrami ma się dobrze, to kwestia około 8 mld euro łącznie. Jeżeli chodzi o Polskę to jest to czwarty partner eksportowy w naszym bilansie handlowym. - ocenił prezydent Duda.

 

W lipcu przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej po Czechach przejmie Polska. Prezydent Polski zapowiedział, iż priorytetem będzie rozwój infrastruktury łączącej państwa tworzące V4, czyli również pomiędzy Polską i Węgrami - Wówczas rozwój turystyki będzie rzeczą automatyczną, skoro jest przyjaźń pomiędzy narodami i wzajemna znajomość krajów.

 

Powyższe informacje pozwalają nakreślić, iż w relacjach polsko-węgierskich szczególnie ciekawe będą kwestie związane z rozwojem infrastruktury i promocją turystyczną.

 

Po Polsce przewodnictwo w V4 przejmą Węgry.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.