Jesteś tutaj: HomeNakielskiNie pieniądze zdecydowały o likwidacji sądu w Nakle

Nie pieniądze zdecydowały o likwidacji sądu w Nakle

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 21 marzec 2013 15:18

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiadając na interpelacje posłanki Iwony Kozłowskiej stwierdza, że celem reformy sądownictwa w powiecie nakielskim było zwiększenie funkcjonalności wymiaru sprawiedliwości na tych terenach. Problem w tym, że praktyka jest inna.

Od nowego roku zlikwidowane zostały Sądy Rejonowe w Nakle i Żninie. W tych miastach funkcjonują oddziały zamiejscowe Sądu Rejonowego w Szubinie. Zdecydowanie się na jednostkę wiodącą w Szubinie było związane z centralnym położeniem pomiędzy tymi miastami.

 

Problemy praktyczne zaczynają się jednak w sytuacji, gdy z powodu warunków lokalowych szubiński sąd, który przejął zadania z Nakła i Żnina, ledwo się mieści. Problemem staje się już nawet magazynowanie dokumentów. W Nakle natomiast zmodernizowany budynek w dużej mierze stoi pusty.

 

Posłanka PO Iwona Kozłowska złożyła zapytanie, jakie realne oszczędności przyniosła ta reforma. Z racji krótkiego czasu funkcjonowania nowej struktury (niecałe 4 miesiące) odpowiedzi na to pytanie nie udzielono. Ministerstwo poinformowało jednak, że - poszukiwanie oszczędności w budżecie resortu sprawiedliwości nie stanowiło decydującej przesłanki dla podjęcia działań reorganizacyjnych – czytamy w odpowiedzi - Priorytetem było zorganizowanie struktury organizacyjnej w sposób umożliwiający usprawnienie funkcjonowania sądownictwa, w szczególności małych jednostek szczebla rejonowego z nieliczną obsadą kadrową, w których jednoczesna nieobecność kilku sędziów częstokroć skutkowała paraliżem pracy sądu i znacznie wydłużała czas postępowań.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Grudzień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Wiadomości z regionu

Śledź nas