Jesteś tutaj: HomeNakielskiMarszałek lekceważy nasz powiat

Marszałek lekceważy nasz powiat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 22 marzec 2013 12:29

Ponad sto podpisów samorządowców i liderów lokalnych sił politycznych oraz stanowiska trzech gmin (Bydgoszczy, Szubina i Kcyni) nie przekonały marszałka województwa, aby w Strategii Rozwoju Województwa 2014-2020 ująć rewitalizację linii kolejowej nr 356 jako zadanie kluczowe.

Ten najważniejszy dokument planistyczny w kujawsko-pomorskim ma być przyjęty we wrześniu, jednak już w poniedziałek radni będą głosować wstępny zarys, gdzie uwzględniono kluczowe inwestycje dla tej perspektywy unijnej.

 

Z punktu widzenia powiatu nakielskiego ciężko doszukać się jednak inwestycji kluczowych. Owszem pojawia się zapis o budowie drogie ekspresowej S5, jest to jednak inwestycja realizowana głównie przez urzędników w Warszawie, niż Samorząd Województwa. Jest także zapis o modernizacji linii kolejowej nr 18 do prędkości 160 km/h. Tutaj nie ma jednak jasności czy dotyczyć to ma całego odcinak kujawsko-pomorskiego, czy ograniczyć się tylko do połączenia trzech największych miast Włocławka – Torunia – Bydgoszczy, bez odcinka Bydgoszcz – Nakło – Piła.

 

Koncepcja ma zakładać także powstanie na ciągach dróg wojewódzkich obwodnic, tutaj na dzień dzisiejszy także nie ma konkretów. Więc nie ma pewności czy Mrocza i Kcynia mogą liczyć na tego typu inwestycje drogowe.

 

Wielu mieszkańców gminy Szubin i Kcynia za lekceważenie mogą uznać, nie wpisanie na listę zadań kluczowych przywrócenia ruchu kolejowego do tych miast z Bydgoszczy. Tym bardziej, że marszałek bez większych problemów proponuje tworzenie absurdalnego połączenia Bydgoszczy z Toruniem za pomocom nowej linii tramwajowej (gdy cały czas realizowane jest szybkie połączenie kolejowe obu miast w ramach BiT City).

 

Przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz już zabrał głos w sprawie absurdalnej polityki marszałka z Torunia. W liście otwartym do Piotra Całbeckiego proponuje rozważenie rozszerzenia BiT City do Szubina, co by oznaczało częściową rewitalizacje linii kolejowej nr 356.

 

Miejmy nadzieje, że wobec tych wszystkich opisanych powyżej wątpliwości, refleksje wezmą radni sejmiku na poniedziałkowej sesji.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

 • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

   

  We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

  Etykiety: PKP kolej linia nr 131
 • Nadal w naszym województwie będzie dwóch przewoźników

  Obecnie przewozy o charakterze regionalnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego świadczy dwóch przewoźników: Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) oraz Arriva. Od 13 grudnia nadal będzie dwóch przewoźników, choć nie jest powiedziane jakie będą to firmy, nie wiadomo też kto w jakich pakietach będzie świadczył przewozy.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu