Jesteś tutaj: HomeNakielskiSzubin, Żnin i Świecie w programie Kolej Plus

Szubin, Żnin i Świecie w programie Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki środa, 24 październik 2018 15:23

Do 2023 roku pociągi mogą ponownie docierać do Żnina, wynika ze wstępnych założeń programu Kolej Plus, w ramach którego rząd zamierza wesprzeć samorządy w realizacji inwestycji kolejowych o charakterze regionalnym. Warunkiem będzie jedna pokrycie 15% wartości inwestycji przez samorządy, głównie Samorząd Województwa.

 

O programie Kolej Plus pisaliśmy już po ogłoszeniu go przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wtedy nie były znane jednak jego konkrety. Dzisiaj wiemy, że w pierwszej fazie inwestycyjnej zaplanowanej do realizacji w latach 2019-2023 znalazło się przywrócenie komunikacji kolejowej do Żnina i Świecia.

 

W przypadku Żnina planuje się rewitalizację odcinka Bydgoszcz – Szubin linii kolejowej nr 356 oraz budowę linii kolejowej (kiedyś rozebranej) z Szubina do Żnina.

 

Do Świecia miałaby natomiast zostać poprowadzona linia z Laskowic Pomorskich. Do Świecia w przeszłości również docierały pociągi, jednak tory zostały rozebrane.

 

Założenia ,,Kolej Plus" / Grafika: PKP PLK

 

Województwo też planuje

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, nie uda się Województwu Kujawsko-Pomorskiemu zrealizować wszystkich kolejowych projektów inwestycyjnych zaplanowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Urząd Marszałkowski po rozmowach z Komisją Europejską zdecydował się przeznaczyć część środków z RPO na prace dokumentacyjne nad kilkoma nowymi odcinkami. Ta decyzja jest dobrą wiadomością, bowiem daje nadzieje, że część inwestycji może być zrealizowana nawet kilka lat szybciej, już w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Jeszcze w tej perspektywie ruszyć mają pracę dokumentacyjne dla inwestycji:

-budowa linii kolejowej z Trzcina do Portu Lotniczego (bez II etapu w kierunku Solca Kujawskiego)

-rewitalizacji linii kolejowej nr 356 na odcinku Bydgoszcz – Kcynia – granica województwa (na odcinku Bydgoszcz – Szubin będzie to zadanie tożsame z założeniami programu Kolej Plus)

-rozpoczęcia prac studyjnych dla budowy linii kolejowej z Szubina do Żnina (tożsame z Kolej Plus)

-rozpoczęcia prac studialnych dla budowy linii kolejowej z Maksymilianowa do Koronowa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • To może być największa afera III Rzeczypospolitej

    Komisja śledcza ds. afery Amber Gold zakończyła swoje prace, po wakacjach Sejm najprawdopodobniej zajmie się jej raportem końcowym. Grupa posłów pracujących w tej komisji gościła w poniedziałek w Świeciu nad Wisłą, gdzie wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców.

    Etykiety: Amber Gold Świecie
  • To może być przełomowe zawiadomienie do prokuratury

    Dzisiaj Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie z wnioskiem o zbadanie czy członkowie rządu nie dopuścili się przęstępstwa z art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Sprawa dotyczy niedofinansowania świadczeń ratujących życie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.