Jesteś tutaj: HomeNakielskiNiemcy wysadzili, ale po 80 latach został odbudowany

Niemcy wysadzili, ale po 80 latach został odbudowany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 20 grudzień 2019 12:45
Niemcy wysadzili, ale po 80 latach został odbudowany Fot: Facebook / Kamila Czechowska

Równo za tydzień – 27 grudnia – przypadnie 101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Szubinie hołd powstańcom będzie można oddać przed nowym,, okazałym pomnikiem. A właściwie starym, ale o bujnej historii tego pomnika poniżej.

,,Bohaterom Powstania Wielkopolskiego Rodacy” głosił napis na pomniku wybudowanym z okazji 20-lecia wyzwolenia Szubina – w 1939 roku. Miało to miejsce tuż przed wybuchem wojny – Niemcy po wkroczeniu do Polski starali się niszczyć wszystko co przypominało o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, które z punktu widzenia niemieckich interesów było klęską. Powstanie Wielkopolskie miało wpływ na powrót Poznania, Inowrocławia, czy Bydgoszczy do Polski. Przed końcem 1939 roku pomnik wysadzono.

 

W styczniu 2018 roku pojawiła się inicjatywa odbudowy Pomnika Mogiły, powołano Komitet Obywatelski, którego działanie wsparły władze Szubina. W grudniu pomnik powrócił, stąd też przed nim odbędą się w styczniu szubińskie uroczystości.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
  • Sprzedaż i zakup samochodu zgłosimy przez internet

    Po tym jak w ramach jednego z pierwszych etapów odmrażania gospodarki otwarte zostały Urzędy Miast i Starostwa Powiatowe, pojawiły się przed nimi kolejki osób chcących zarejestrować samochód lub zgłosić jego zakup. Te czynności można wykonać jednak zdalnie bez wychodzenia z domu.

  • Co się zmienia od 30 maja?

    Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny został opublikowany w piątek późnym wieczorem.

    Etykiety: covid19 koronawirus

Wiadomości z regionu