Jesteś tutaj: HomePolecaneBHP bez wychodzenia z domu? Postaw na szkolenia BHP online.

BHP bez wychodzenia z domu? Postaw na szkolenia BHP online.

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane sobota, 20 kwiecień 2019 00:43

Szkolenia z BHP w formie kursów zdalnych mają wiele zalet, dzięki którym świetnie dopasowują się do oczekiwań najbardziej zabieganych pracowników i kierowników. Przeniesienie kursu BHP w przestrzeń wirtualną pozwala lepiej zorganizować szkolenie, zindywidualizować materiały, a jednocześnie oszczędzić sporo czasu.

Czas: dowolny

Szkolenie BHP online, takie jak w ofercie renomowanej firmy ekofit.pl, mają tę gigantyczną zaletę, że zdecydowanie łatwiej jest wpasować je w harmonogram dnia, niż klasyczne szkolenia stacjonarne. W tych ostatnich uczestnicy są „przywiązani” i do miejsca, i do czasu, natomiast w wielu firmach taki brak elastyczności może oznaczać, że niektórzy uczestnicy będą musieli stracić na szkoleniu swoje najbardziej produktywne godziny pracy. Inni znów będą musieli specjalnie na szkolenie dojechać, co jest skrajnie niewygodne (o ewentualnych kosztach z tym związanych nawet nie mówiąc).

 

Szkolenie BHP można zorganizować w dowolnym dniu, łącząc je albo z innymi zajęciami pracowników i kierowników, albo wpisać je w harmonogram w taki sposób, żeby nie kolidowało ono w ogóle z innymi zajęciami większości uczestników. Takie szkolenie BHP będzie od razu lepiej postrzegane, ponieważ nikt nie będzie musiał poświęcać swojego cennego czasu na jego zaliczenie – wszystko odbędzie się maksymalnie bezkolizyjnie.

 

Miejsce: do ustalenia

Podobnie jak ograniczenie czasowe, również ograniczenie miejsca ma spore znaczenie. Klasyczne szkolenia BHP muszą odbyć się albo w firmie – i wtedy trzeba zorganizować niemałą przecież przestrzeń, której w wielu budynkach brakuje, albo w siedzibie firmy szkoleniowej, co znów wiąże się z dodatkowymi kosztami i koniecznością dojazdu. Szkolenia BHP online mogą być realizowane w mniejszych grupach, dzięki czemu miejsca też nie trzeba więcej niż do zwykłych obowiązków służbowych.

 

Zdarzało się też, że szkolenie online było zaliczane niejako „przy okazji”: przed spotkaniem integracyjnym albo przed jednym z korporacyjnych zebrań. Wtedy miejsce wybierano w pewien sposób spontanicznie, a nie wpływało to negatywnie ani na wartość samego szkolenia BHP, ani tym bardziej na zadowolenie pracowników, którzy wypełniali swój obowiązek w taki sposób, który był dla nich najmniej dokuczliwy.

 

Treść: dla każdego

Bardzo ważnym atutem szkoleń BHP przez internet jest możliwość indywidualizowania ich treści. Można skupić się na innych zagadnieniach w prezentacjach dla kierowników, a innych – dla pracowników. To o tyle istotne, że dzięki temu prostemu manewrowi można szkolenie przeprowadzić dla wszystkich w tym samym czasie, a każdemu uczestnikowi przekazać tylko informacje, z których faktycznie skorzysta.

 

To duża zmiana w stosunku do szkoleń tradycyjnych, na których z oczywistych powodów każdy uczestnik zawsze otrzymuje potężną dawkę informacji, ale niestety w tym wielu takich, które nie są do niego adresowane. Te zmiany na pierwszy rzut oka często są dość subtelne, ale warto pamiętać, że w sumie mogą przekładać się nawet na kilkadziesiąt minut, z których dana grupa słuchaczy nie wyniesie żadnych przydatnych informacji. Takiego szkolenia nikt nie będzie mile wspominał, a dla wszystkich będzie ono ciężarem.

 

Czy możesz całkowicie zrezygnować ze szkoleń BHP?

Szkolenia BHP online są wciąż pewną nowością. Teoretycznie technologia, która pozwala je przeprowadzić, jest dostępna od dawna, ale firm, które potrafią ją dobrze wykorzystać, wciąż jest niewiele i spora część szkoleń BHP online jest na niskim poziomie. Decydując się na usługi profesjonalnej firmy szkoleniowej, można jednak praktycznie zupełnie zrezygnować ze szkoleń tradycyjnych. Wszystko będzie zależało od jakości materiałów oraz przemyślanego projektu szkolenia – jeśli tu wszystko zagra, to szkolenia z BHP online mogą stać się prostą, przyjazną dla wszystkich i nieobciążającą rzeczywistością zdecydowanej większości firm.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj