Jesteś tutaj: HomePolecaneStroje piłkarskie – czy numery zawodników coś oznaczają?

Stroje piłkarskie – czy numery zawodników coś oznaczają?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane czwartek, 08 kwiecień 2021 12:02

Stroje piłkarskie muszą być spersonalizowane. Personalizacja strojów piłkarskich to zazwyczaj: nazwisko gracza, nazwa klubu, logotypu sponsorów i… numer! Chociaż nie jest on zawsze na stałe przypisany do gracza, przyjęło się, że określone numery odpowiadają funkcji piłkarzy na boisku. Co zatem oznaczają stroje piłkarskie, z numerami 1, 9, czy 7?

 

Jedynka dla bramkarza

Stroje piłkarskie z numerem 1 przeznaczone są najczęściej dla piłkarzy zajmujących stanowisko bramkarza. To właśnie bramkarz jest zazwyczaj pierwszym piłkarzem w ustawieniu – stąd przyjęło się, że stroje piłkarskie dla bramkarzy będą oznaczone numerem 1. Chociaż zawodników na boisku jest 11 – stroje piłkarskie mogą mieć numery wyższe np. 99, lub 74.

 

Stroje piłkarskie z magiczną dziesiątką

Stroje piłkarskie z numerem 10 stały się na przełomie lat kultowe, legendarne i najbardziej pożądane. Nikt tak naprawdę nie wie w czym tkwi sekret magicznej „dziesiątki”, ale stroje piłkarskie z numerem 10 nosiły gwiazdy światowego formatu, takie jak np. Del Piero, Zinedine Zidane, Michele Platini, Totti, Maradona, czy Pele. Oczywiście w zakresie numeracji strojów piłkarskich nie ma żelaznych reguł, ale przyjęło się, że numer 10 noszą zazwyczaj napastnicy i pomocnicy ofensywni.

 

 

Numery 7 i 9

Stroje piłkarskie z numerem 7 najczęściej noszą napastnicy i skrzydłowi. Z kolei stroje piłkarskie z dziewiątką często zdobią koszulki piłkarzy zajmujących stanowiska takie jak np. środkowy napastnik i napastnik. Historia dowodzi również temu, że 9 noszą również dobrzy strzelcy.

 

 

Stroje piłkarskie i ich numeracja są różne w zależności od krajów. Nieco inne zasady numerowania kompletów meczowych przyjęta jest w Brazylii, inna w Argentynie i jeszcze inna we wschodniej Europie. Niemniej jednak są piłkarze, którzy naprawdę wierzą, ze stroje piłkarskie z określonym numerem mogą naprawdę pomóc im w grze i przynieść szczęście lub odwrotnie – pecha. Personalizując stroje piłkarskie dla drużyny dziecięcej, lub amatorskiej, można zaczerpnąć nieco z historii piłki nożnej i zasugerować się swoim idolem. Nowoczesne techniki sublimacji strojów piłkarskich nie stawiają niemal żadnych ograniczeń względem tego, co i w jaki sposób zostanie umieszczone na komplecie piłkarskim.

 

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021