Jesteś tutaj: HomeRegionCałbecki: Niech Jan Paweł II doprowadzi, abyśmy byli wspólnotą

Całbecki: Niech Jan Paweł II doprowadzi, abyśmy byli wspólnotą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 15 luty 2016 17:32

Sejmik zaapelował dzisiaj do biskupów, ordynariuszy diecezji znajdujących się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, aby uznali Jana Pawła II za patrona wspólnoty wojewódzkiej.

 - Santo Subito, tymi słowami, żegnaliśmy Jana Pawła II w Watykanie - przypominał marszałek Piotr Całbecki, na uroczystej części sesji Sejmiku – Na trwałe wpisze się on w życie codzienne każdego z nas.

 

Całbecki wyraził nadzieję, iż będziemy pamiętać o nauczaniu Jana Pawła II. Papież gościł w naszym województwie 7 czerwca 1999 roku, odwiedzając kolejno: Włocławek, Bydgoszcz i Toruń. Ta data wpisała się na trwałe jako święto województwa kujawsko-pomorskiego. Dzisiaj Sejmik jednogłośnie wyraził nadzieję, iż ten dzień będzie obchodzony w hołdzie patronowi naszego województwa.

 

- Chcemy, żeby młode pokolenie zrozumiało, że Jan Paweł II może być opoką – wyjaśniał marszałek. Zdaniem marszałka postać takiego patrona ma nam pomóc tworzyć solidarne społeczeństwo.

 

- Dzisiejszym stanowiskiem w roku jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w imieniu mieszkańców województwa, zwracamy się do biskupów, o ustanowienie dnia 7 czerwca jako dnia pamięci Jana Pawła II, patrona naszego województwa – kontynuował Całbecki – Proszę państwa o podjęcie tego stanowiska, abyśmy mogli mówić już na stałe, że jesteśmy jedną wspólnotą, której patronuje Jan Paweł II.

 

Zgodnie z prawem kościelnym, o ustanowieniu osoby świętej patronem, muszą zdecydować biskupi diecezjalni. Uchwała Sejmiku ma zachęcić ordynariuszy diecezjalnych do tego kroku.  W województwie kujawsko-pomorskim funkcjonują następujące diecezje: bydgoska, pelpińska, toruńska, włocławska, mały fragment płockiej oraz na Kujawach Zachodnich duża część Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Inicjatywa Sejmiku musi zatem uzyskać również akceptację Prymasa Polski Wojciech Polak, który stoi na czele archidiecezji.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy