Jesteś tutaj: HomeSportTo będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku

To będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Sport wtorek, 07 lipiec 2020 16:43
To będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku Fot: Paweł Skraba / PZLA

Pandemia COVID-19 namieszała w kalendarzu imprez lekkoatletycznych, przesuwając rozpoczęcie sezonu. 19 sierpnia na stadionie Zawiszy odbędzie się II Memoriał Ireny Szewińskiej, najważniejsze zawody w polskim kalendarzu na 2020 roku. Już dzisiaj pojawiła się zapowiedź próby pobicia rekordu Polski w biegu na 2000 metrów, który jest nieruszony od blisko dwóch dekad.

– Nasza impreza de facto zainauguruje tegoroczny sezon i będzie też jednym z pierwszych dużych mityngów lekkoatletycznych w Europie. Kilka dni wcześniej duże zawody odbędą się w Monako, a później jesteśmy my – mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor Memoriału.

 

W Bydgoszczy zaplanowano rywalizację w 12 konkurencjach -  Będzie cały kwiat polskiej lekkiej atletyki, m.in. tyczkarze Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek, biegacze i biegaczki Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan i pozostałe Aniołki Matusińskiego, Ewa Swoboda, Joanna Jóźwik, Adam Kszczot, czy Marcin Lewandowski. Przyjadą najlepsi płotkarze i płotkarki, do tego choćby Kamila Lićwinko w skoku wzwyż, czy Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk w pchnięciu kulą – wymienia Wolsztyński.

 

Trenujący na co dzień w Zawiszy Marcin Lewandowski, brązowy medalista Mistrzostw Europy w biegu na 1500 metrów, planuje podjąć próbę pobicia rekordu Polski na 2000 metrów - Wynik od wielu lat nie jest poprawiany i wierzę, że tutaj, przed swoimi kibicami, uda mi się to zrobić. To będzie ostatnia konkurencja, będę zamykał cały show i mam nadzieję, że uda mi je rozświetlić nowym rekordem - mówi Lewandowski.

 

Zawody na żywo będzie mogło oglądać najprawdopodobniej nieco ponad 5 tys. widzów, przynajmniej na chwilę obecną tyle dopuszczają przepisy epidemiczne. W każdej z konkurencji spodziewać możemy się przynajmniej dwóch zawodników zagranicznych – na dzisiaj planuje się tylko sportowców z krajów Unii Europejskiej, co jest na zawodach lekkoatletycznych dość niespotykanym ograniczeniem, ale ma to związek również z obostrzeniami dotyczącymi przekraczania granicy zewnętrznej UE.

 

Pierwotnie iI Memoriał im. Ireny Szewińskiej planowano w czerwcu, jego data została jednak z powodów epidemicznych przesunięta na sierpień. Ważne jednak, że zawody się odbędą, bowiem z powodu COVID-19 odwołano wiele zawodów sporotwych definitywnie.

 

– Rok temu zastanawialiśmy się, czy ta impreza zakotwiczy u nas na stałe. Dziś widać, że to właśnie się dzieje. Bardzo cieszymy się z tego i oczywiście wspieramy organizację 2. Memoriału Ireny Szewińskiej sporą kwotą. Dla nas lekkoatletyka jest najważniejszą dziedziną sportu – mówi Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, które zostały objęte obowiązkiem wdrożenia od 1 stycznia 2021 roku kas fiskalnych on-line, mogą wnioskować o indywidualne odroczenie tego obowiązku. Więcej - Fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze w trudnej sytuacji mogą wnioskować o przesunięcie obowiązku wdrożenia kas fiskalnych on-line