Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczA może zbudować linie kolejową z Koronowa do Sępólna? Nowy pomysł na Kolej Plus

A może zbudować linie kolejową z Koronowa do Sępólna? Nowy pomysł na Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo wtorek, 18 sierpień 2020 00:04

W przyszłą środę mija ostateczny termin składania przez samorządy wniosków do rządowego programu Kolej Plus, który zakłada dofinansowanie rządowe na poziomie 85% wartości inwestycji. W naszym województwie samorządowcy toczą rozmowy właściwie tylko wokół tematu włączenia do sieci kolejowej Koronowa, ale koncepcje zmieniają się jak kalejdoskopie.

Ostatni raz o rozmowach wokół skomunikowania Koronowa z Bydgoszczą pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Wówczas zakładano jeszcze, że wraz z budową torów z Bydgoszczy do Koronowa miała zostać zmodernizowana linia 241 do Tucholi, w ten sposób powstałby alternatywny ciąg komunikacyjny z Bydgoszczy do Tucholi.

 

Sceptycyzm w powiecie tucholskim

W ubiegłym tygodniu wiceburmistrz Koronowa Piotr Kaimierski informował nas, że o ile nie ma problemu ze wsparciem dla złożenia wniosku do programu Kolej Plus ze strony Koronowa i powiatu bydgoskiego, to gorzej z zainteresowaniem powiatu tucholskiego i miasta Tucholi. Powiat tucholski od samego początku z dużym sceptycyzmem podchodził do inwestycji, m.in. z powodu ograniczonych możliwości finansowych, gdyż budżet tego samorządu objęty jest programem naprawczym finansów publicznych.

 

Sceptycyzm w powiecie tucholskim sprawił, że pojawiła się nowa koncepcja, aby z Koronowa zmodernizować linię nr 241 jedynie do Wilczej Góry, a następnie zbudować nową linie przez Sośno do Więcborka, a dalej zmodernizować odcinek Więcbork – Sępólno Krajeńskie linii nr 281. W najbliższych dniach dowiemy się, czy samorządowcy dojdą do porozumienia i w takiej formie zostanie złożony wniosek do programu Kolej Plus.

 

Gdyby został zrobiony pierwszy krok w tym kierunku, dalsze analizy być może zasugerują także modernizację linii nr 281 od Sępólna do Chojnic, wówczas postałoby dobre skomunikowanie Bydgoszczy z Chojnicami.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

  • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

    Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

  • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

    Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu