Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczModernizacja Roku 2014. Tytuł może trafić do Koronowa

Modernizacja Roku 2014. Tytuł może trafić do Koronowa

Napisane przez  Igor Nigmański Opublikowano w Dobrcz i Koronowo środa, 08 lipiec 2015 20:32

A chodzi o most kolejki wąskotorowej. Jak na razie zajmuje pierwsze miejsce, chociaż do zakończenia konkursu pozostał jeszcze ponad miesiąc.

Koronowo uzyskało połączenie wąskotorowe z Bydgoszczą w roku 1895, wtedy też pod miastem nad rzeką Brdą wybudowano najwyższy w Europie most kolejki wąskotorowej, wysoki na 18, a długi na 120 metrów. W następnych latach dobudowano dworzec kolejki przy ulicy Dworcowej w Koronowie oraz następne odcinki, jej rozbudowa trwała do 1907 roku. Kolejka zatrzymywała się na stacjach: Koronowo, Okole, Kopalnia Gościeradz, Wtelno, Morzewiec, Tryszczyn, Smukała, Opławiec, Czyżkówko i Bydgoszcz. Łącznie były to ponad 24 kilometry. Niestety w 1969 roku ze względu na niski popyt, ruch pasażerski został na tym odcinku zlikwidowany. Ostatni pociąg towarowy pojechał w 1992 roku. Następnie zaczęła się rozbiórka torów. Dzisiaj nie ma po nich praktycznie już żadnego śladu. Wszystkim wydawało się, że zniszczenia dokona osuwisko przy moście od strony Okola, które pojawiło się w 2011 roku i systematycznie się powiększało. Most został całkowicie zamknięty. Był to poważny problem, gdyż był on jedyną drogą do miasta dla mieszkańców Okola. Gmina próbowała ratować zabytek. Najpierw trzeba było jednak czekać na ekspertyzę badań. Kiedy przystąpiono do prac, okazało się, że osuwisko jest bardzo nieprzewidywalne. Nerwowości dodawała presja czasu, gdyż przez most miała biegnąć ścieżka rowerowa z Koronowa do Bydgoszczy. Po wielu perturbacjach postanowiono wykonać dodatkowe przęsło. I udało się, dzisiaj most jest perełką na skalę krajową, co potwierdzają turyści przyjeżdżający do Koronowa. Udało się zrealizować plan i przez most prowadzi ścieżka rowerowa otwarta na jesień zeszłego roku.

 

Most został zgłoszony do plebiscytu "Modernizacja Roku 2014". Jest to XIX edycja konkursu; patronat nad konkursem pełni m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Koronowo startuje w kategorii drogi i obiekty mostowe. Na chwilę obecną zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce, ale konkurentów ma poważnych są to: modernizacja ulicy Bulwarnej w Mińsku Mazowieckim, modernizacja mostu na rzece Rokitnicy w Błoniu, modernizacja ulicy Piotrowskiej w Łodzi oraz modernizacja drogi krajowej nr 94 w Dąbrowie Górniczej. Głosowanie potrwa do 10 sierpnia.

 

Kto może oddać głos? Każdy kto posiada profil na portalu społecznościowym facebook. Wystarczy wejść na stronę www.modernizacjaroku.org.pl i odnaleźć interesujący nas obiekt. Ważne! Możemy zagłosować tylko raz.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie

    Na najbliższym posiedzeniu Senat ma się zająć projektem ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. – Jeżeli Senat ją przyjmie, to prezydent podpisze niezwłocznie i może w ciągu miesiąca zostaną przeprowadzone wypłaty. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni te dodatkowe pieniądze trafią do gospodarstw – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Na pomoc ze środków unijnych, która opiewa na kwotę ponad 270 mln euro, będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

  • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

    W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu