Jeszcze kilka dni mają radni na składanie swoich poprawek do budżetu miasta na 2025 rok, który najprawdopodobniej zostanie uchwalony jeszcze przed świętami. Już dzisiaj w kuluarach mówi się, że niemal pewna jest poprawka mająca likwidować wydawanie przez Urząd Miasta ,,Bydgoszcz Informuje”. Również było to widać na listopadowej debacie w ramach pierwszego czytania projektu budżetu.
Dodać można, że również prezydent Rafał Bruski ironicznie się wypowiadał, że opozycja po raz kolejny zainteresuje się ,,Bydgoszcz Informuje” w pracach nad budżetem.
Do zarzutów opozycji sprzed roku o tym, że służy to propagandzie sukcesu władz miasta, bowiem nie uraczymy tam nawet cienia krytyki pod tym adresem, dojść mogą argumenty jakie wyraża Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zapowiedź wprowadzenia ustawowego zakazu dla samorządów.
Ministerstwo uważa jednocześnie, że taka działalność samorządów może naruszać prawo europejskie – Dotychczasowa działalność mediów tworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego wskazuje na znaczące uzależnienie decyzji redakcyjnych od decyzji wydawanych przez władze jednostek samorządu terytorialnego, co należy oceniać negatywnie także w kontekście art. 3 iart. 4 ust. 2 EMFA – czytamy w stanowisku resortu po konsultacjach społecznych założeń do ustawy medialnej.
Do stanowisk resortu na listopadowej sesji Rady Miasta nawiązał radny Wojciech Bielawa, były dziennikarz – Pochylmy się nad tym, że Ministerstwo Kultury pracuje nad nową ustawą medialną, gdzie będziemy implementowali prawo unijne. I takie biuletyny, które niszczą lokalną prasę, wydawane przez samorząd mają być zakazane. Więc może jest to dobry moment, że skoro zauważane jest to w kraju i w Europie, abyśmy my dostrzegli to także w Bydgoszczy.
Jakie są perspektywy?
Pojawienie się poprawki mającej zlikwidować media ratuszowe ze strony klubu Bydgoskiej Prawicy jest bardzo prawdopodobne, ale równie prawdopodobne jest to, że ta poprawka głosami klubu KO-Lewica zostanie odrzucona.
Ministerstwo chciało nowe przepisy przyjąć pod koniec tego roku, na dzisiaj nie ma jednak jeszcze szczegółowego projektu ustawy, zatem jego uchwalenia możemy się spodziewać bardziej wiosną niż na przełomie roku. Nie można jednoznacznie określić jaka będzie ostatecznie nowa ustawa, widać jednak dążenie do zakazania samorządom działalności która imituje media. W tych założeniach Bydgoszcz Informuje mogłoby być dalej wydawane ale w formie typowego biuletynu, już bez artykułów udających prasowe i najprawdopodobniej rzadziej, bo ministerstwo wzorem Wielkiej Brytanii chce ograniczyć częstotliwość.
Kolejne pytanie to kiedy taki zakaz wejdzie w życie? Ministerstwo chce, aby był to rok od momentu wejścia w życie ustawy. Wydawcy mediów w konsultacjach wnioskowali o skrócenie tego okresu vacatio legis. Najprawdopodobniej zostanie podtrzymany jednak rok.