Jesteś tutaj: HomeBydgoszczChcą zbudować czteropasmową drogę gminną

Chcą zbudować czteropasmową drogę gminną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 luty 2018 13:13
Chcą zbudować czteropasmową drogę gminną OpenStreetMaps

Szumnie zapowiadana budowa obwodnicy Białych Błot budzi protesty części mieszkańców, nowe fakty pozwalają mieć natomiast obawy, iż nawet jeżeli zostanie zrealizowana to nie rozwiąże problemów komunikacyjnych tej gminy. Pod dużym znakiem zapytania stawiają również jej realizacje.

 

W grudniu ubiegłego roku cztery samorządy zawarły porozumienie, na mocy którego w latach 2018-2019 ma zostać opracowane Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe, które ma pozwolić wyłonić najbardziej optymalny wariant jej przebiegu. Dzisiaj o udostępnienie pełnej treści porozumienia zawnioskował na sesji Sejmiku Województwa radny Andrzej Walkowiak. Po otrzymaniu kopii dokumentu okazuje się, że obwodnica ma mieć klasę drogi gminnej, czyli będzie to tylko atlernatywa dla ulicy Szubińskiej, mającej klasę drogi wojewódzkiej. W porozumieniu uczestniczy obok województwa również gmina Białe Błota, powiat bydgoski i Miasto Bydgoszcz.

 

- Pozyskanie funduszy unijnych na drogę gminą wydaje się mało prawdopodobne - dziwi się radny Andrzej Walkowiak - Zakładam, że większość kierowców mając do wybory dłuższy przejazd obwodnicą oraz krótszy odcinek Szubińskiej, będzie nadal jeździć po tej drodze wojewódzkiej, przez co nie rozwiąże to problemów komunikacyjnych w Białych Błotach. Mam duże wątpliwości, czy w takim wymiarze obwodnica w ogóle będzie budowana

 

Na ostatniej sesji Rady Gminy jako najbardziej realną koncepcję przebiegu obwodnicy, wskazano poprowadzenie jej przy torach kolejowych, co jednak będzie dłuższym przebiegiem od ulicy Szubińskiej.

Orientacyjny przebieg najbardziej prawdopodobnego przebiegu obwodnicy / Fot: OpenSteetMaps

 

Wicewójt Jan Jaworski wskazywał na sesji natomiast, że społeczność gminna powinna zabiegać o powstanie tunelu pod ulicą Szubińską. Wariant z tunelem liczącym około 0,5 km Urząd Gminy szacuje na około 120 mln zł. Przyjmując jednak, że STEŚ ma dotyczyć powstania drogi gminnej, opracowanie nie obejmie w ogóle możliwości przebudowy drogi wojewódzkiej jaką jest Szubińska.

 

Do tego dochodzj jeszcze jeden wątek praktyczny - koszty utrzymania drogi gminnej spadną na gminę Białe Błota, gdy Szubińską otrzymuje obecnie Województwo Kujawsko-Pomorskie. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza po niespecjalnym meczu pokonuje Flisaka

  W meczu 6 kolejki V ligi Zawisza pokonał w Bydgoszczy zespół Flisaka Złotoria, dzięki czemu zajmuje pozycję samodzielnego lidera ligi. Mecz rozegrany na stadionie przy ulicy Sielskiej w Fordonie do najciekawszych nie należał, było to raczej jedno z gorszych spotkań w wykonaniu niebiesko-czarnych.

 • Zawisza zagra w pucharze z BKS-em

  K-PZPN rozlosował pary III rundy Okręgowego Pucharu Polski, 26 września czeka nas pojedynek dwóch klubów piłkarskich będących członkami CWZS Zawisza: Zawiszy Bydgoszcz i BKS-u Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Kujawsko-pomorskie może stracić ponad 0,6 mld zł z Unii Europejskiej

  Zaniepokojenie wdrażaniem funduszy europejskich przez część województw wyraził wiceminister Jerzy Kwieciński – w skali kraju bezpowrotnie zagrożone jest 1,3 mld euro, najwięcej stracić może województwo kujawsko-pomorskie.

 • Zamieszanie wokół list do sejmiku

  Zgodnie z kalendarzem wyborczym rejestracja kandydatów na radnych wojewódzkich powinna się zakończyć w poniedziałek o godzinie 23:59. Praktycznie do chwili obecnej ten proces nie został zakończony. Co możemy jednak zauważyć, to dużą liczbę komitetów, które wystawiły kandydatów – łącznie 12.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.