Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadny atakuje konserwatora zabytków. Chodzi o wypowiedzi w sprawie pomnika

Radny atakuje konserwatora zabytków. Chodzi o wypowiedzi w sprawie pomnika

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 18 marzec 2018 17:17

Być może w tym roku na dobre rozpocznie się rewitalizacja płyty Starego Rynku. Zapewne duże kontrowersje będzie budzić wówczas kwestia Pomnika Walki i Męczeństwa, który według przyjętej koncepcji ma zostać cofnięty. Radny Pastuszewski zarzuca Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków bezczeszczenie pamięci bydgoszczan.

W lutym, po jednym z artykułów prasowych, w którym konserwator zabytków, Sławomir Marcysiak, opisywał koncepcje rewitalizacyjną, w dość mocne wystąpienie do prezydenta Bydgoszczy skierował radny Stefan Pastuszewski.

 

Aby nadać swemu kłamstwu pozory prawdy i przeciwstawić się zarzutowi, że w ten sposób w roku 100-lecia odzyskania niepodległości bezcześci się pamięć bydgoszczan ginących za niepodległość, pisze Pan, że Pomnik ,,zostanie cofnięty nawet bardziej w kierunku ściany, pod którą rozstrzeliwano” Panie Konserwatorze, jakaż to obłuda i kpina z niewinnych ludzi, którzy ginęli tylko dlatego, że byli Polakami! - pisze w emocjach radny Stefan Pastuszewski – Tak Panie Konserwatorze nie szydzi się z ludzkich ofiar! Na dodatek, aby w geście Piłata umyć ręce przed ,,symboliczną kaźnią pomnika w 100-lecie odzyskania niepodległości”, zaklina Pan podłą rzeczywistość, mówiąc bezpodstawnie: ,,Nowe zagospodarowanie rynku jest po prostu poprawne”.

 

Pastuszewski podnosi argument, że pomnik obecnie znajduje się przed ścianą, gdzie w 1939 roku odbywały się masowe egzekucje. Przesunięcie w jego opinii sprawi, że znajdować będzie się za ścianą.

 

Pomysł na kolejne muzeum

Dalej miejski radny wskazuje na inny problem jaki ma spowodować przesunięcie pomnika. Mianowicie znajdować będzie się on w miejscu, gdzie Pastuszewski widziałby muzeum, w ramach odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku w historycznym kształcie – Pomnik w nowym miejscu zablokuje możliwość rekonstrukcji Muzeum Miejskiego, które byłoby najlepszym miejscem ekspozycji Skarbu katedralnego. Proszę wnieść się na wyżyny wyobraźni i ujrzeć budynek – szkatułkę z wielkim stylizowanym napisem Skarb katedralny. Jakaż wielka to atrakcja dla turystów!

 

Do momentalnie bardzo emocjonalnych słów radnego ktoś się musiał ustosunkować. ,,Na klatę” wziął to na siebie zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz – W naszej ocenie, nowa lokalizacja Pomnika Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej nie umniejszy jego symbolicznego przekazu – wyjaśnia radnemu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu