Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMieszkańcy chcą walczyć o ulicę dr Piechockiego

Mieszkańcy chcą walczyć o ulicę dr Piechockiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 kwiecień 2018 07:36
dr Piechocki pod Mysią Wieżą dr Piechocki pod Mysią Wieżą Z albumu Ewy Piechockiej

Doktor Jan Piechocki przez lata pracował dla Bydgoszczy, był również działaczem Stronnictwa Demokratycznego, w ramach wdzięczności społecznej jego imieniem nazwano jedną z ulic w Fordonie. Kilka miesięcy temu uznano, że tego patrona powinna objąć dekomunizacja, dlatego wojewoda ustanowił nowego patrona – Zbigniewa Raszewskiego. Protestują mieszkańcy ulicy, pomóc próbuje również prezydent Bruski.

Ulica dr Piechockiego na Przylesiu została ustanowiona już po upadku komunizmu. Piechocki w przedwojennej Bydgoszczy był aktywnym działaczem społecznym. Po wejściu Niemców był bliski skazania na karę śmierci. Po wojnie uczestniczył w odbudowie bydgoskiego szkolnictwa. Zarzuca mu się jednak działalność w samorządzie – Miejskiej Radzie Narodowej oraz Wojewódzkiej Radzie Narodowej oraz Ruchu Obrony Pokoju.

 

Zdaniem syna prof. dr hab. Andrzeja Piechockiego, jego ojciec nie był komunistą, a we wspomnianych ciałach działał na rzecz Bydgoszczy. Nie promował żadnej ideologii.

 

Uchwałę przywracającą patronat Piechockiego przygotował prezydent Rafał Bruski. Wystąpił jednocześnie do wojewody i Instytutu Pamięci Narodowej o zgodę na przyjęcie takiego projektu przez Radę Miasta Bydgoszczy. W przypadku negatywnej opinii wojewody i IPN, ustawa dekomunizacyjna szybko przywróconą nazwę ulicy, wyrzuciłaby z obiegu prawnego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

    We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

    Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

  • To będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku

    Pandemia COVID-19 namieszała w kalendarzu imprez lekkoatletycznych, przesuwając rozpoczęcie sezonu. 19 sierpnia na stadionie Zawiszy odbędzie się II Memoriał Ireny Szewińskiej, najważniejsze zawody w polskim kalendarzu na 2020 roku. Już dzisiaj pojawiła się zapowiedź próby pobicia rekordu Polski w biegu na 2000 metrów, który jest nieruszony od blisko dwóch dekad.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu