Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMieszkańcy chcą walczyć o ulicę dr Piechockiego

Mieszkańcy chcą walczyć o ulicę dr Piechockiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 kwiecień 2018 07:36
dr Piechocki pod Mysią Wieżą dr Piechocki pod Mysią Wieżą Z albumu Ewy Piechockiej

Doktor Jan Piechocki przez lata pracował dla Bydgoszczy, był również działaczem Stronnictwa Demokratycznego, w ramach wdzięczności społecznej jego imieniem nazwano jedną z ulic w Fordonie. Kilka miesięcy temu uznano, że tego patrona powinna objąć dekomunizacja, dlatego wojewoda ustanowił nowego patrona – Zbigniewa Raszewskiego. Protestują mieszkańcy ulicy, pomóc próbuje również prezydent Bruski.

Ulica dr Piechockiego na Przylesiu została ustanowiona już po upadku komunizmu. Piechocki w przedwojennej Bydgoszczy był aktywnym działaczem społecznym. Po wejściu Niemców był bliski skazania na karę śmierci. Po wojnie uczestniczył w odbudowie bydgoskiego szkolnictwa. Zarzuca mu się jednak działalność w samorządzie – Miejskiej Radzie Narodowej oraz Wojewódzkiej Radzie Narodowej oraz Ruchu Obrony Pokoju.

 

Zdaniem syna prof. dr hab. Andrzeja Piechockiego, jego ojciec nie był komunistą, a we wspomnianych ciałach działał na rzecz Bydgoszczy. Nie promował żadnej ideologii.

 

Uchwałę przywracającą patronat Piechockiego przygotował prezydent Rafał Bruski. Wystąpił jednocześnie do wojewody i Instytutu Pamięci Narodowej o zgodę na przyjęcie takiego projektu przez Radę Miasta Bydgoszczy. W przypadku negatywnej opinii wojewody i IPN, ustawa dekomunizacyjna szybko przywróconą nazwę ulicy, wyrzuciłaby z obiegu prawnego.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

  • Sutkowski: szczyt trzeciej fali epidemii około 20-25 marca

    Szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie, przyrost zakażeń można ograniczyć szybko nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu