Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW czwartek w Sejmie debata o Uniwersytecie Medycznym

W czwartek w Sejmie debata o Uniwersytecie Medycznym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 listopad 2018 16:07

Na czwartek 8 listopada, godzinę 17:00 zaplanowano wspólne posiedzenie sejmowych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Zdrowia, którego tematem będzie rozpatrzenie obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Pod projektem podpisało się ponad 160 tys. osób. Pierwsze czytanie odbyło się w kwietniu 2016 roku. Od tego momentu inicjatywa obywatelska czeka na rozpatrzenie przez komisje sejmowe.

 

We wrześniu temat wywołał poseł Tomasz Latos, wówczas spotkało się to jednak z krytyką przewodniczących obu komisji, którzy zarzucali mu robienie w Sejmie kampanii wyborczej. Latosowi obiecano jednak, że temat stanie na wspólnym posiedzeniu obu komisji po wyborach. Tak się ma stać w najbliższy czwartek.

 

Zważając, że za nami 3 lata kadencji, to dobrze, że tym projektem posłowie się w końcu zajmą. Inicjatywa utworzenia w oparciu o dzisiejsze Collegium Medicum UMK Uniwersytetu Medycznego ma jednak też swoich przeciwników, głównie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Negatywnie do tego projektu podchodzi również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Rada Europy przyjęła tzw. ACTA2

  Marcowe głosowanie w Paramencie Europejskim nad dyrektywą o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, popularnie nazwaną jako ACTA2, było dość głośno komentowane przez polityków i internautów. Bez większego echa przeszło natomiast przyjęcie tej samej dyrektywy przez Radę Unii Europejskiej, co nastąpiło w poniedziałek.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.