Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUniwersytet Medyczny znowu trafi do zamrażarki?

Uniwersytet Medyczny znowu trafi do zamrażarki?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 listopad 2018 17:22

Na najbliższy czwartek zaplanowane było posiedzenie połączonych sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Zdrowia, poświęcone inicjatywie obywatelskiej utworzenia Uniwersytetu Medycznego im. Ludwiga Rydygiera w Bydgoszczy. Dzisiaj okazuje się, że posiedzenie zostało odwołane.

 

Decyzje o odwołaniu posiedzenia podjęli przewodniczący komisji: Rafał Grupiński oraz Bartosz Arłukowicz. Nie ma pewności, że debata nad tym projektem przeprowadzona będzie w najbliższym czasie, powoli zbliżamy się natomiast od końca kadencji parlamentu.

 

Obywatelski projekt poparty przez ponad 160 tys. obywateli zakłada utworzenie Uniwersytetu Medycznego na bazie Collegium Medicum, będącego obecnie częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przeciwny tworzeniu samodzielnego Uniwersytetu Medycznego jest wicepremier Jarosław Gowin.

 

Pierwsze czytanie tego projektu miało miejsce w kwietniu 2016 roku. Od tego momentu czeka on na rozpatrzenie przez obie komisje. Od ponad dwóch lat właściwie leży w zamrażarce. Kilka tygodni temu o ten projekt upomniał się poseł Tomasz Latos, wówczas zarzucano mu prowadzenie kampanie wyborczej. Padła jednak obietnica rozpatrzenia sprawy zaraz po wyborach, stąd posiedzenie obu komisji zwołano na piątek 8 listopada. Ostatecznie to posiedzenie jednak do skutku nie dojdzie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Rada Europy przyjęła tzw. ACTA2

  Marcowe głosowanie w Paramencie Europejskim nad dyrektywą o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, popularnie nazwaną jako ACTA2, było dość głośno komentowane przez polityków i internautów. Bez większego echa przeszło natomiast przyjęcie tej samej dyrektywy przez Radę Unii Europejskiej, co nastąpiło w poniedziałek.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.