Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy radni zajmą się w tym tygodniu dekomunizacją

Bydgoscy radni zajmą się w tym tygodniu dekomunizacją

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 listopad 2018 11:57

Pisząc, że będzie to ostatnie posiedzenie Rady Miasta tej kadencji dużo bym zaryzykował, bowiem już kilka poprzednich posiedzeń dawało do zrozumienia, że są to ostatnie obrady, radni się ze sobą już nawet pożegnali. Okazuje się, że w środę 7 listopada będą obradować raz jeszcze. Tematem obrad będzie to czy ulica w Fordonie ma nosić patronat Zbigniewa Raszewskiego czy dr Jana Piechockiego.

Ten spór ciągnie się już od kilku miesięcy. Mieszkańcy ulicy oraz koalicją mającą w Radzie Miasta Bydgoszczy większość, chce zachowania patronatu dr Jana Piechockiego, społecznika z okresu II Rzeczypospolitej, który cudem uniknął śmierci po wejściu Niemców do Bydgoszczy, działacza Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. IPN i wojewoda uważają, że to jest postać niegodna i powinna zostać poddana dekomunizacji.

 

Patronat Piechockiego wojewoda uchylił pod koniec ubiegłego roku na mocy zarządzenia zastępczego wydanego w ramach ustawy dekomunizacyjnej, nadając jednocześnie patronat Zbigniewa Raszewskiego. Od tego czasu bydgoski samorząd stara się przywrócić patronat dr Piechockiego. 26 września głosami koalicji PO – SLD przegłosowano ponowne nazwanie tej ulicy imieniem Piechockiego, o co wnosili mieszkańcy tej ulicy. 24 października wojewoda uchylił tą uchwałę.

 

Radni we wrześniu, a dokładniej mówiąc większość głosująca za tą uchwałą, wyszła natomiast z założenia, że regulacje o wymaganej zgodzi wojewody oraz IPN, do prawa weszły dopiero po wydaniu przez wojewodę zarządzenia zastępczego ustanawiającego nowego patrona. A co za tym idzie, należy tutaj stosować prawną zasadę regit actum. Wojewoda nie zgodził się z interpretacją prawa Rady Miasta Bydgoszczy i uchwałę uchylił.

 

W najbliższą środę radni na krótkie sesji zdecydują o skierowaniu skargi na wojewodę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W przypadku podjęcia takiej decyzji, sąd zbadałby która ze stron ma rację prawną w tym sporze. Patrząc na sympatie radnych, skierowanie do WSA wydaje się bardzo prawdopodobne. Na środowej sesji nie jest natomiast wykluczona dyskusja pomiędzy radnymi koalicji i opozycji.

 

Z punktu widzenia mieszkańców skierowanie sprawy do sądu oznacza, że przez kolejne miesiące nie będą pewni kto będzie patronem ich ulicy. Na dzisiaj jest to ulica imienia Zbigniewa Raszewskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • To może być największa afera III Rzeczypospolitej

  Komisja śledcza ds. afery Amber Gold zakończyła swoje prace, po wakacjach Sejm najprawdopodobniej zajmie się jej raportem końcowym. Grupa posłów pracujących w tej komisji gościła w poniedziałek w Świeciu nad Wisłą, gdzie wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców.

  Etykiety: Amber Gold Świecie
 • To może być przełomowe zawiadomienie do prokuratury

  Dzisiaj Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie z wnioskiem o zbadanie czy członkowie rządu nie dopuścili się przęstępstwa z art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Sprawa dotyczy niedofinansowania świadczeń ratujących życie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.