Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy radni zajmą się w tym tygodniu dekomunizacją

Bydgoscy radni zajmą się w tym tygodniu dekomunizacją

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 listopad 2018 11:57

Pisząc, że będzie to ostatnie posiedzenie Rady Miasta tej kadencji dużo bym zaryzykował, bowiem już kilka poprzednich posiedzeń dawało do zrozumienia, że są to ostatnie obrady, radni się ze sobą już nawet pożegnali. Okazuje się, że w środę 7 listopada będą obradować raz jeszcze. Tematem obrad będzie to czy ulica w Fordonie ma nosić patronat Zbigniewa Raszewskiego czy dr Jana Piechockiego.

Ten spór ciągnie się już od kilku miesięcy. Mieszkańcy ulicy oraz koalicją mającą w Radzie Miasta Bydgoszczy większość, chce zachowania patronatu dr Jana Piechockiego, społecznika z okresu II Rzeczypospolitej, który cudem uniknął śmierci po wejściu Niemców do Bydgoszczy, działacza Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. IPN i wojewoda uważają, że to jest postać niegodna i powinna zostać poddana dekomunizacji.

 

Patronat Piechockiego wojewoda uchylił pod koniec ubiegłego roku na mocy zarządzenia zastępczego wydanego w ramach ustawy dekomunizacyjnej, nadając jednocześnie patronat Zbigniewa Raszewskiego. Od tego czasu bydgoski samorząd stara się przywrócić patronat dr Piechockiego. 26 września głosami koalicji PO – SLD przegłosowano ponowne nazwanie tej ulicy imieniem Piechockiego, o co wnosili mieszkańcy tej ulicy. 24 października wojewoda uchylił tą uchwałę.

 

Radni we wrześniu, a dokładniej mówiąc większość głosująca za tą uchwałą, wyszła natomiast z założenia, że regulacje o wymaganej zgodzi wojewody oraz IPN, do prawa weszły dopiero po wydaniu przez wojewodę zarządzenia zastępczego ustanawiającego nowego patrona. A co za tym idzie, należy tutaj stosować prawną zasadę regit actum. Wojewoda nie zgodził się z interpretacją prawa Rady Miasta Bydgoszczy i uchwałę uchylił.

 

W najbliższą środę radni na krótkie sesji zdecydują o skierowaniu skargi na wojewodę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W przypadku podjęcia takiej decyzji, sąd zbadałby która ze stron ma rację prawną w tym sporze. Patrząc na sympatie radnych, skierowanie do WSA wydaje się bardzo prawdopodobne. Na środowej sesji nie jest natomiast wykluczona dyskusja pomiędzy radnymi koalicji i opozycji.

 

Z punktu widzenia mieszkańców skierowanie sprawy do sądu oznacza, że przez kolejne miesiące nie będą pewni kto będzie patronem ich ulicy. Na dzisiaj jest to ulica imienia Zbigniewa Raszewskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Rada Europy przyjęła tzw. ACTA2

  Marcowe głosowanie w Paramencie Europejskim nad dyrektywą o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, popularnie nazwaną jako ACTA2, było dość głośno komentowane przez polityków i internautów. Bez większego echa przeszło natomiast przyjęcie tej samej dyrektywy przez Radę Unii Europejskiej, co nastąpiło w poniedziałek.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.