Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWicewójt sam siebie odwołał, czyli białobłocki absurd

Wicewójt sam siebie odwołał, czyli białobłocki absurd

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 24 listopad 2018 00:57

Wczoraj (23 listopada) ślubowanie złożył nowy wójt Białych Błot Dariusz Fundator. Można powiedzieć, że po ponad roku to stanowisko jest ponownie obsadzone. Natomiast w ubiegły czwartek sam siebie odwołał wicewójt Jan Jaworski, co brzmi wręcz groteskowo.

Cały samorząd jakby nie patrzeć przez ostatnie miesiące funkcjonował dość groteskowo. Dla mieszkańców dobra wiadomość jest jednak taka, że wraz ze złożeniem ślubowania przez nowego wójta, funkcjonowanie gminy ma szansę wrócić do normy.

 

Powoływanie i odwoływanie zastępców wójta to kompetencja wójta. W Białych Błotach tej funkcji nie piastowano od jesieni ubiegłego roku, po zatrzymaniu przez policję wójta Macieja K. oraz odsunięciu go od obowiązków służbowych. Obowiązki zgodnie z ustawą przejął zastępca Jan Czekajewski, który w tamtym okresie przygotowywał się już do przejścia na emeryturę. W grudniu ubiegłego roku Czekajewski pełniąc obowiązki wójta postanowił powołać kolejnego zastępcę wójta, którym został Jaworski. Zgodnie z zarządzeniem Jan Jaworski został powołany na ,,drugiego” wicewójta. Pojawiły się wątpliwości czy w zgodzie z polskim prawem, drugi wicewójt może pełnić obowiązki wójta w przypadku jego absencji – od nowego roku Czekajewski był już natomiast emerytem. Doszło nawet do sporów prawnych, czy zarządzenia Jaworskiego mają w ogóle jakąkolwiek moc prawną.

 

Wicewójt Jan Jaworski skarżył się, iż brakuje mu zastępcy do pomocy. Podjęto nawet kroki, aby powołać kolejnego wicewójta, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Najprawdopodobniej obawiano się, że prawnie to zostanie uchylone przez wojewodę, bowiem Białe Błota mają zbyt mało mieszkańców, aby powołać trzeciego wicewójta, natomiast gdyby Jaworski powołał pierwszego, to wybrałby swojego przełożonego, a to mogłoby być uznane za wielki absurd.

 

Na koniec kadencji, a dokładniej w przedostatnim dniu (kadencja skończyła się 16 listopada) wicewójt Jaworski korzystając z uprawnień wójta, które według niego mu przysługują, postanowił odwołać wicewójta, czyli siebie. Brzmi absurdalnie. Ważne, że dla Białych Błot tym absurdem kończy się cała absurdalna sytuacja z ostatniego roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Jedna trzecia łóżek przygotowanych dla pacjentów z COVID-19 jest zajęta

  Dysponujemy około 6,3 tys. łóżek szpitalnych oraz ponad 800 respiratorami dla osób chorych na COVID-19, ale liczbę tego sprzętu możemy jeszcze zwiększyć - zapewnił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz komentując sobotnie statystyki dotyczące epidemii.

  Etykiety: covid19
 • O tym, że dziennie będzie ponad tysiąc zachorowań pisaliśmy już w sierpniu

   W ostatnich dniach w Polsce stwierdzano ponad tysiąc zachorowań na COVID-19, co było wskazaniami rekordowymi i mogło być również elementem sensacji medialnej. O tym jednak, że takich wzrostów zachorowań w tym okresie należy się spodziewać pisaliśmy już w sierpniu. Wspominamy o tym, nie po to, aby się chwalić, lecz w celu wyjaśnienia, że nie dzieje się obecnie nic nadzwyczajnego.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu