Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWicewójt sam siebie odwołał, czyli białobłocki absurd

Wicewójt sam siebie odwołał, czyli białobłocki absurd

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 24 listopad 2018 00:57

Wczoraj (23 listopada) ślubowanie złożył nowy wójt Białych Błot Dariusz Fundator. Można powiedzieć, że po ponad roku to stanowisko jest ponownie obsadzone. Natomiast w ubiegły czwartek sam siebie odwołał wicewójt Jan Jaworski, co brzmi wręcz groteskowo.

Cały samorząd jakby nie patrzeć przez ostatnie miesiące funkcjonował dość groteskowo. Dla mieszkańców dobra wiadomość jest jednak taka, że wraz ze złożeniem ślubowania przez nowego wójta, funkcjonowanie gminy ma szansę wrócić do normy.

 

Powoływanie i odwoływanie zastępców wójta to kompetencja wójta. W Białych Błotach tej funkcji nie piastowano od jesieni ubiegłego roku, po zatrzymaniu przez policję wójta Macieja K. oraz odsunięciu go od obowiązków służbowych. Obowiązki zgodnie z ustawą przejął zastępca Jan Czekajewski, który w tamtym okresie przygotowywał się już do przejścia na emeryturę. W grudniu ubiegłego roku Czekajewski pełniąc obowiązki wójta postanowił powołać kolejnego zastępcę wójta, którym został Jaworski. Zgodnie z zarządzeniem Jan Jaworski został powołany na ,,drugiego” wicewójta. Pojawiły się wątpliwości czy w zgodzie z polskim prawem, drugi wicewójt może pełnić obowiązki wójta w przypadku jego absencji – od nowego roku Czekajewski był już natomiast emerytem. Doszło nawet do sporów prawnych, czy zarządzenia Jaworskiego mają w ogóle jakąkolwiek moc prawną.

 

Wicewójt Jan Jaworski skarżył się, iż brakuje mu zastępcy do pomocy. Podjęto nawet kroki, aby powołać kolejnego wicewójta, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Najprawdopodobniej obawiano się, że prawnie to zostanie uchylone przez wojewodę, bowiem Białe Błota mają zbyt mało mieszkańców, aby powołać trzeciego wicewójta, natomiast gdyby Jaworski powołał pierwszego, to wybrałby swojego przełożonego, a to mogłoby być uznane za wielki absurd.

 

Na koniec kadencji, a dokładniej w przedostatnim dniu (kadencja skończyła się 16 listopada) wicewójt Jaworski korzystając z uprawnień wójta, które według niego mu przysługują, postanowił odwołać wicewójta, czyli siebie. Brzmi absurdalnie. Ważne, że dla Białych Błot tym absurdem kończy się cała absurdalna sytuacja z ostatniego roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS
  • Klub kolarski Romet chce się odrodzić

    Zakładowy Klub Sportowy ,,Romet” powstał w 1948 roku, w barwach tego klubu jeździli olimpijczycy oraz medaliści mistrzostw świata. W ostatnim czasie o klubie mało kto słyszał,ale jak twierdzą działacze działalność Rometu Bydgoszcz trwa nieprzerwanie do dzisiaj, ostatnio pojawiła się jednak chęć wyraźniejszego pokazania, że taka marka sportowa tworzy Bydgoszcz.

    Etykiety: Romet

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas