Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMON: Budynek przy ulicy Dworcowej 63 ma niejasną sytuację własnościową

MON: Budynek przy ulicy Dworcowej 63 ma niejasną sytuację własnościową

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 luty 2019 15:11
MON: Budynek przy ulicy Dworcowej 63 ma niejasną sytuację własnościową Fot: CC0 by Pit1233

Latem Ministerstwo Obrony Narodowej rozważało umiejscowienie w budynku dawnej dyrekcji kolejowej przy ulicy Dworcowej pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tego planu zrezygnowano z uwagi na niejasną sytuację własnościową.

W styczniu poseł Bartosz Kownacki skierował do premiera Mateusza Morawieckiego interpelacje w sprawie deglomeracji, z sugestią, aby rozważyć ulokowanie przy ulicy Dworcowej 63 instytucji wojskowej szczebla centralnego. Właścicielem tego budynku jest obecnie samorząd Bydgoszczy, nie ma jednak pomysłu na jego zagospodarowanie. Radny Jarosław Wenderlich sugerował, aby podjąć działania, na rzecz przeniesienia na Dworcową jakiejś instytucji państwowej.

 

Propozycja deglomeracji instytucji państwowych jest cenną inicjatywą, która wpisuje się w przyjętą przez Radę Ministrów uchwałę dotyczącą „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku)” - odpowiada w imieniu ministra obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz - Propozycja deglomeracji instytucji państwowych jest cenną inicjatywą, która wpisuje się w przyjętą przez Radę Ministrów uchwałę dotyczącą „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku)”

 

Z punktu widzenia MON budynek dawnej dyrekcji kolejowej jest problematyczny z racji niejasnej struktury własnościowej - W sierpniu 2018 roku przeprowadzono rekonesans nieruchomości przy ul. Dworcowej 63 w Bydgoszczy w celu ustalenia możliwości jej dostosowania i wykorzystania dla celów wojskowych, tj. rozmieszczenia pododdziałów 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na podstawie oględzin podjęto decyzję negatywną, z uwagi na niejasną sytuację własnościową nieruchomości, brak jednoznacznie określonego sposobu przekazania nieruchomości, a także uwzględniając czynniki ekonomiczne (konieczność poniesienia bardzo wysokich nakładów finansowych w celu zaadaptowania budynku na cele wojskowe, wymiany lub przebudowy instalacji oraz wykonania prac remontowo-budowlanych z zachowaniem elementów zabytkowych – w związku z umieszczeniem przedmiotowej nieruchomości w krajowym rejestrze zabytków).

 

UMK nie skorzystało z darowizny

Budynek Miasto Bydgoszcz odkupiło od PKP, z zamiarem przekazania go jako darowizny Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika, w celu rozwoju bydgoskiego Collegium Medicum. Przy Dworcowej planowano utworzyć m.in. kształcenie w dziedzinie stomatologii. Ostatecznie UMK darowiznę zwróciło, podnosząc również nieuregulowane kwestie własnościowe.

 

W toku przygotowań do zagospodarowania budynku przez uczelnie okazało się, że współwłaścicielem budynku było Województwo Kujawsko-Pomorskie, a te za zgodą Sejmiku Województwa z 2014 roku zgodziło się, aby działający w budynku podmiot medyczny skorzystał z prawa pierwokupu.

 

Jednocześnie, uwzględniając położenie, możliwości szkoleniowe, zabezpieczenie logistyczne jednostek oraz dostępność infrastruktury (sieć drogowa, kolejowa oraz lotniskowa), garnizon Bydgoszcz pozostaje priorytetowym dla Sił Zbrojnych RP – pisze w odpowiedzi na interpelacje Wojciech Skurkiewicz.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Co się odwlecze to nie uciecze

  Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

  Etykiety: piłka nożna
 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Oficjalne wyniki wyborów

  W poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich i obwieściła wybór Andreja Dudę na kadencję 2020-2025. O tym, że urzędujący prezydent uzyskał reelekcję można było mówić już nad ranem, gdy pojawiły się cząstkowe dane. Na ostateczne wyniki czekaliśmy tak długo głównie z powodu komisji w Wielkiej Brytanii.

 • ,,To jest główne zadanie dla prezydenta - odbudowa wspólnoty narodowej”

  Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to w ciągu najbliższych 3 lat czeka nas odpoczynek od wyborów. Prezydent elekt Andrzej Duda staje jednak przed wielkim wyzwaniem, obniżenia poziomu debaty publicznej, która w trakcie tej gorącej kampanii niekiedy przekracza nomy. Odbudowa wspólnoty narodowej, to wyzwanie jakie stawiają prezydentowi Andrzejowi Dudzie politycy, w tym przede wszystkim związani z jego zapleczem politycznym Zjednoczonej Prawicy.

Wiadomości z regionu