Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSamorządowcy za wyższymi wynagrodzeniami dla nauczycieli

Samorządowcy za wyższymi wynagrodzeniami dla nauczycieli

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 marzec 2019 08:27

Wczoraj w Warszawie z udziałem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego obradowała Unia Metropolii Polskich, organizacja skupiająca 12 największych polskich miast. Przyjęto w trakcie tego spotkania stanowisko w którym wyraża się z jednej strony poparcie dla oczekiwań podwyżek uposażeń przez nauczycieli, z drugiej strony zaś zarzuca iż samorządy z powodu zbyt niskiej subwencji oświatowej, muszą dopłacać do edukacyjnych obowiązków rządu.

Nauczyciele to nasi pracownicy, ale w większości również nasi mieszkańcy i jako władze samorządowe widzimy ich trudną sytuację materialną w szerszym spektrum. Obserwujemy, że w ostatnich latach pogarsza się relacja wysokości wynagrodzeń nauczycielskich w stosunku do płac w innych sektorach gospodarki. Zmiany w prawie oświatowym wydłużyły również ścieżkę awansu zawodowego, co wiąże się z późniejszym osiąganiem wyższych gratyfikacji finansowych przez nauczycieli – czytamy w stanowisku Unii Metropolii Polskich z 19 marca - Zwracamy uwagę, że podstawowym składnikiem wynagrodzenia każdego pracownika, w tym również nauczyciela, jest płaca zasadnicza. Pani Minister zdaje się ignorować ten fakt. Pozostałe składniki wynagrodzenia powinny mieć charakter motywacyjny lub wynikać ze stażu pracy oraz pełnionej funkcji. W konsekwencji to płaca zasadnicza, jako pewna, stabilna i niepodatna na żadne czynniki, w głównej mierze determinuje poziom wynagrodzeń nauczycieli.

 

W drugiej części stanowiska podnoszona jest kwestia niepokrywania przez subwencje oświatową podstawowych kosztów utrzymania szkół, co sprawia, że ten ciężar finansowy muszą ponosić samorządy - Samorządy terytorialne od wielu lat borykają się z problemem niewystarczającego finansowania zadań oświatowych z budżetu państwa. Subwencja oświatowa nie pokrywa nawet podstawowych kosztów funkcjonowania szkół, a w większości samorządów nie wystarcza na wynagrodzenia i pochodne dla pracowników sektora oświaty. W odniesieniu do opieki przedszkolnej wsparcie z budżetu państwa jest szczególnie niewielkie w stosunku do ponoszonych kosztów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Zawisza ma poważnego partnera

    Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

  • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

    W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

    Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas