Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzypomnieli o pośle Dudzińskim. Pojadą na Sejm Dzieci i Młodzieży

Przypomnieli o pośle Dudzińskim. Pojadą na Sejm Dzieci i Młodzieży

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 maj 2019 00:49
Przypomnieli o pośle Dudzińskim. Pojadą na Sejm Dzieci i Młodzieży Fot: Jacek Nowacki / K-PUWOJ

W sobotę – w Dzień Dziecka – odbędzie się XXV Sejm Dzieci i Młodzieży, który tradycyjnie odbywa się w warszawskim budynku parlamentu. Z województwa kujawsko-pomorskiego pojedzie 20 uczniów – posłów. We wtorek mandaty uroczyście wręczył im wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży jest nagrodą w konkursie pt. „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Biorący w nim udział uczniowie mieli za zadanie przybliżyć społeczeństwu sylwetki parlamentarzystów, którym przyszło uczestniczyć w II wojnie światowej. Najwyżej oceniono pracę uczniów bydgoskiego ,,Elektronika” Pawła Przepióry oraz Michała Kalinowskiego, którzy przybliżyli postać Juliusza Dudzińskiego. Utworzyli oni o tej postaci stronę internetową, nagrali film edukacyjny, a także ufundowali tablice w Gościeradzu, z którym był związany. Pisaliśmy o ich działaniach w kwietniu - Bydgoscy uczniowie przywracają pamięć o pośle Juliuszu Dudzinskim

 

- Wybraliśmy Dudzińskiego, ponieważ jest to postać, która mieszkała w naszym regionie przez długi czas i nie jest znana w okolicy, a zasługuje na szerszy rozgłos. Był on bohaterem, który walczył za ojczyznę i dużym patriotą – powiedział nam Paweł Przepióra.

 

Juliusz Dudziński reprezentował w Sejmie II RP Bydgoszcz, zasiadał w 4 i 5 kadencji. Po wybuchu II wojny światowej chwycił za karabin, 16 września 1939 roku zginął podczas obrony Lublina. Jego ciała nie udało się nigdy odnaleźć.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Dobiega końca Europejski Tydzień Autyzmu

  W dniach 1- 8 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość osób objętych spektrum autyzmu, w celu z jednej strony wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum, ale też budowania większej świadomości społecznej. Warto wspomnieć o tym tygodniu, także z tego powodu, że mieliśmy w regionie kilka akcentów.

  Etykiety: autyzm
 • Tragedia pod Grudziądzem. Zginął były parlamentarzysta

  Dzisiaj w wieku 66-lat zginął w wypadku drogowym Janusz Dziecioł, któremu sławę przyniósł występ w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Zdobyta sława pozwoliła mu zostać posłem VI i VII kadencji Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas