Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Wojewódzki Konserwator Zabytków wyjaśni radnym, dlaczego kwiaciarki muszą zostać przeniesione?

Czy Wojewódzki Konserwator Zabytków wyjaśni radnym, dlaczego kwiaciarki muszą zostać przeniesione?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 11 grudzień 2019 12:45
Czy Wojewódzki Konserwator Zabytków wyjaśni radnym, dlaczego kwiaciarki muszą zostać przeniesione? Fot: Bogusław Białas

Kwiaciarki przy Placu Wolności wpisały się na stałe w krajobraz bydgoskiego Śródmieścia. Ich przyszłość w tym miejscu stanęła jednak pod dużym znakiem zapytania, z uwagi na stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W obronie kiosków z kwiaciarniami staje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Temat pojawił się już na listopadowej sesji Rady Miasta, nie udało się jednak sprawy przedyskutować merytorycznie, bowiem zabrakło przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W czerwcu Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia prac nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego Placu Wolności. Wojewódzki Konserwator Zabytków przedstawiając warunki konserwatorskie dla prac nad tym planem wyraził oczekiwanie przeniesienia kwiaciarek w miejsce obecnego szaletu podziemnego. Teoretycznie Rada Miasta mogłaby zrezygnować z dalszych prac nad planem przestrzennym, ale to też nie tędy droga, bowiem dokument ten jest opracowywany dla uporządkowania przestrzenni.

 

Prezydent Rafał Bruski w tym tygodniu napisał pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Toruniu, w którym oczekuje uzasadnienia zmiany warunków konserwatorskich. Jednocześnie wyraża oczekiwanie, aby w przyszłą środę pojawił się przedstawiciel konserwatora na sesji Rady Miasta, aby móc przedyskutować merytorycznie problem.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny nie został co prawda jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw, natomiast znany jest jego projekt do którego nawiązujemy.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu