Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOrszaki Trzech Króli coraz popularniejsze

Orszaki Trzech Króli coraz popularniejsze

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 05 styczeń 2020 00:19

Jak szacuje Katolicka Agencja Informacyjna Orszaki Trzech Króli przejdą przez 872 miejscowości. Bydgoski orszak zapewne, jak to było w poprzednich latach, będzie zaliczał się do największych. Obchodzenie Święta Zwiastowania Pańskiego w tej formie odwołuje się do polskiej tradycji jasełek, orszaki w Polsce zaczęto jednak organizować od 2009 roku.

W Bydgoszczy będzie to już VII edycja - wszystko rozpocznie się od Mszy Świętej, która o godzinie 11:30 będzie sprawowana w Bazylice św. Wincentego A'Paulo. Orszak planuje wyruszyć o godzinie 13:00 ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową na Stary Rynek, gdzie przed żłóbkiem uczestnicy będą mogli złożyć hołd nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

 

Ponownie do Bydgoszczy zawita wielbłąd, co dla najmłodszych będzie już atrakcją samą w sobie. W postać króla Baltazara wcieli się też po raz kolejny misjonarz Zgromadzenia Ducha Świętego Izaak Antwi-Bosiako, pelniący na co dzień posługę w Irlandii. Pierwszy raz w bydgoski orszak włączył się będąc jeszcze u bydgoskich ,,duchaczy” klerykiem, tak się zżył z inicjatywą, iż specjalnie przyjedzie na ten dzień do Bydgoszczy.

 

Tegoroczny jarmark nawiąże też do zbliżającej się 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. Pojawią się rekonstruktorzy w mundurach z lat 20. Szczególnie eksponowana będzie też postać św. Jana Pawła II, którego 100. urodziny przypadną w 2020 roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu