Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy naukowcy powołani do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk

Bydgoscy naukowcy powołani do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 30 styczeń 2020 07:28

Polska Akademia Nauk ogłosiła składy Komitetów Naukowych na kadencję 2020-2023. Wśród tych nazwisk znaleźli się pracownicy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

 

Największą reprezentację Bydgoszcz będzie mieć w komitecie agronomicznym, czyli w naukach rolniczych. Zasiądą w nim: dr hab. Justyna Lema-Rumińska, dr hab. inż. Roman Rolbiecki oraz dr hab. inż Małgorzata Szczepanek – wszyscy związani z UTP. W Komitecie Budowy Maszyn UTP będzie reprezentował prof. dr hab. inż. Janusz Sempruch. W Komitecie Inżynierii Lądowej i Wodnej prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki oraz prof. dr hab. inż. Wojciech Radomski – również związani z UTP. W Komitecie Inżynierii Produkcji dr hab. inż. Waldemar Bojar z UTP.

 

Jeżeli chodzi o Uniwersytet Kazimierza Wielkiego to do Komitetu Nauk Pedagogicznych zostali wybrani prof. Roman Leppert. Do Komitetu Nauk Psychologicznych prof. Janusz Trempała, zaś do Komitetu Nauk Filozoficznych prof. Dariusz Łukasiewicz, do Komitetu Nauk o Kulturzy prof. Piotra Zwierzchowskiego.. Do Komitetu Nauk Politycznych powołano dr. Artura Laskę, zaś do Komitetu Nauk Orientalistycznych dr Michała Mocha. Do Komitetu Inżynierii Produkcji powołano dr Izabelę Rojek.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu