Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDziałacze Lewicy będą zachęcać samorządy z Krajny i Pałuk do przystąpienia do programu Kolej Plus

Działacze Lewicy będą zachęcać samorządy z Krajny i Pałuk do przystąpienia do programu Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 lipiec 2020 13:44

26 sierpnia mija termin zgłaszania przez samorządy projektów, które będą mogły być realizowane przy 85% finansowaniu rządowym w ramach projektu Kolej Plus. Dwaj aktywiści Lewicy Michał Wysocki oraz Rafał Wąsowicz, chcą zachęcić samorządowców z Krajny i z Pałuk do skorzystania z tej szansy. Oboje działają w koronowskim stowarzyszeniu prokolejowym.

- Dla nas Lewicy temat wykluczenia transportowego jest jednym z najważniejszych postulatów – mówił na konferencji prasowej przed dworcem Bydgoszcz Główna Michał Wysocki – Rozwój infrastruktury kolejowej jest bardzo ważny dla mniejszych miejscowości naszego regionu, gdzie wykluczenie komunikacyjne to prawdziwy dramat mieszkańców.

 

Rafał Wąsowicz w ubiegłym tygodniu był inicjatorem spotkania samorządowców z przedstawicielami PKP PLK, którego owocem będzie najprawdopodobniej złożenie wniosku do programu Kolej Plus na budowę linii kolejowej z Bydgoszczy do Koronowa, wraz z modernizacją dalszego szlaku do Tucholi. W opinii Wąsowicza i Wysockiego z szansy jaką daje program powinny skorzystać też inne samorządy w regionie - Na połączenia kolejowe czeka nie tylko Koronowo, ale także Żnin, Barcin, czy Pakość. Szczególnie ta ostatnia gmina ma trudną sytuację i ograniczone możliwości transportowe, pomimo przez miasto biegną czynne linie kolejowej – dodaje Michał Wysocki.

 

- Będziemy występować pisemnie do innych samorządów, aby kroki podjąć – dodaje Rafał Wąsowicz – Napiszemy także do Sępólna Krajeńskiego, do Więcborkiem, również do Świecia, Kruszwicy, Kcyni i Szubina, ponieważ w dzisiejszych czasach my młodzi ludzie głównie użytkujemy samochody. Z naszego punktu widzenia transport powinien być szybki, wygodny i ekologiczny, a taka jest tylko kolej.

 

Samorządy chcąc skorzystać z programu powinny zawierać lokalne porozumienia, których liderzy do 26 sierpnia powinni złożyć specjalne wnioski do PKP PLK, wyrażając tym samym akces do udziału w programie. Następnie samorządy będą musiały zleci opracowanie studium inwestycyjnych, w oparciu o które PKP PLK zakwalifikuje inwestycje do realizacji. Samorządy będą musiały wyłożyć 15% kosztów inwestycji, nie można jednak wykluczyć, że ten wkład w dużej mierze zostanie pokryty ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, w ramach perspektywy finansowej 2021-2028.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie

  Na najbliższym posiedzeniu Senat ma się zająć projektem ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. – Jeżeli Senat ją przyjmie, to prezydent podpisze niezwłocznie i może w ciągu miesiąca zostaną przeprowadzone wypłaty. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni te dodatkowe pieniądze trafią do gospodarstw – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Na pomoc ze środków unijnych, która opiewa na kwotę ponad 270 mln euro, będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu