Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa ulicę Długą powrócą tory tramwajowe

Na ulicę Długą powrócą tory tramwajowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 11 wrzesień 2020 07:29
Na ulicę Długą powrócą tory tramwajowe Fot: Bogusław Białas

W sierpniu spod asfaltu na skrzyżowaniu ulicy Długiej ze Zbożowym Rynkiem zauważalne stały się tory tramwajowe, które mieściły się w tym miejscu w przeszłości. Ten fragment ulicy Długiej wkrótce czeka remont, bowiem jest on częścią projektu jakim jest przebudowa Ronda Bernardyńskiego. Zapadła ostatecznie decyzja o symbolicznym odrestaurowaniu znaleziska.

Pierwsze tory w tym miejscu położono w 1888 roku, wówczas jeszcze na potrzeby tramwaju konnego. Tory wykorzystywano do 1974 roku, gdy postanowiono zrezygnować z komunikacji tramwajowej biegnącej przez Stary Rynek i ulicę Mostową.

 

W nowej nawierzchni ulicy Długiej na skrzyżowaniu ze Zbożowym Rynkiem pojawi się fragment torowiska, który będzie miał na celu przypominać bydgoszczanom i turystom, że w przeszłości przebiegała w tym miejscu komunikacja tramwajowa. Takie rozwiązanie możemy obserwować również na Moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego, na którym fragmenty torowisk zostały w estetyczny sposób wkomponowane.

 

Z kolei o tym, że po ulicy Długiej jeździły w przeszłości tramwaje przypomina zabytkowy tramwaj, który od wielu lat  jest zlokalizowany przy tej ulicy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu