Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZDMiKP wzmocniło pierwsze linie

ZDMiKP wzmocniło pierwsze linie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 19 październik 2020 11:45

Od soboty w związku z czerwoną strefą w pojazdach komunikacji miejskiej może przebywać tylko liczba pasażerów odpowiadająca 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących. Dzisiaj mamy zatem pierwszy dzień roboczy w czerwonej strefie – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej jako organizator transportu zdecydował się wzmocnić dwie linie.

 

Mowa o liniach 77 i 68 – pierwsza łączy Osową Górę z Bartodziejami, druga Glinki z Osiedlem Leśnym. Podczas porannych kursów na przystanki podjeżdżały po dwa autobusy – w ramach tzw. dublowania linii – aby umożliwić pasażerom podróż z zachowaniem zasad sanitarnych.

 

ZDMiKP zapowiada dalsze monitorowanie sytuacji na liniach, które może skutkować dublowaniem kolejnych linii, bądź zastąpienie mniejszego taboru większym.

 

Aktualizacja 12:14:

Zapadła decyzja, że od wtorku 20 października wzmocniona będzie także linia nr 76.

 

Limity trochę miejską legendą

Limit 30% pojemności pojazdu mieliśmy już wiosną i jak przyznaje nieoficjalnie wielu kierowców była to tak naprawdę fikcja. Nie można jednak wykluczyć, że z uwagi na nieporównywalnie większą skalę epidemii obecnie, temu zagadnieniu bliżej przyjrzy się Policja i posypią się mandaty.

 

Sprawa nie jest jednak łatwa z punktu widzenia samorządu – decyzję o tym jakie powiaty znalazły się w czerwonej strefie ujawniono w czwartek wieczorem, więc samorządy nie miały zbyt dużo czasu na wdrożenie tego, co ustalono w Warszawie. Są też takie czynniki utrudniające jak limity posiadanego taboru czy liczby kierowców, a także uderzy to w samorządy ekonomicznie – pandemia COVID-19 przyniosła dla Bydgoszczy milionowe straty w segmencie komunikacji zbiorowej.

 

Od dzisiaj na tryb zdalny przeszła nauka w szkołach ponadpostawowych, których uczniowie w dużej mierze wpływali na frekwencję w komunikacji miejskiej. Z jednej strony to dobrze, bo zachowanie zaleceń sanitarnych będzie łatwiejsze, z drugiej dużo z nich może wnieść teraz o zwrot zapłaty za bilety okresowe (ZDMiKP oferuje taką możliwość), co również przełoży się na rachunek ekonomiczny.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu