Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni nie dorośli do trybu zdalnego. Polecamy przejście na hybrydowy

Radni nie dorośli do trybu zdalnego. Polecamy przejście na hybrydowy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 30 październik 2020 07:11

Prognozy dotyczące epidemii pokazują, że do normalnego trybu prowadzenia obrad Rady Miasta przez najbliższe miesiące nie powróci się. Rozwój techniki i tymczasowe regulacje prawne pozwalają obradować zdalnie, ale jak się okazuje nie dorosła do tego część radnych – w środę byliśmy świadkami zakrzykiwania przemawiających radnych, zakłócania gwizdami, ktoś wpadł na pomysł, aby puścić nawet Rotę Marii Konopnickiej. Podejrzewam, że takich zachowań nie dopuszczają się licealiści na lekcjach on-line, tutaj mamy dorosłe osoby, po kilkadziesiąt lat na karku, które pełnią funkcje publiczne.

 

Takie obradowanie tylko ośmiesza bydgoski samorząd. Jestem zresztą zwolennikiem opinii, że korzystanie ze zdalnych możliwości technicznych wymaga szczególnego podejścia, przede wszystkim większego consensusu między radnymi. Jest to dobre rozwiązanie, gdy trzeba podjąć pilne uchwały, gdy jednak dochodzi od kłótni, to technika niezbyt się sprawdza.

 

Przejdźmy na tryb hybrydowy

Dla uniknięcia tego typu sytuacji w przyszłości, zważywszy na prognozy epidemiczne, pozwalam sobie publicznie zaproponować przejście od kolejnego miesiąca na tryb hybrydowy, w podobny sposób jak funkcjonuje obecnie Sejm RP. Miejscem zabierania głosu byłaby mównica na sali sesyjnej oraz stanowiska prezydium RM oraz miejsca zajmowane przez prezydentów. Element zdalny ograniczałby się jedynie do głosowania.

 

Do ratusza przychodzili by zatem tylko radni mający zabrać głos, w uzgodnieniu ze służbami sanitarnymi można ustalić też limit osób na sali sesyjnej.

 

Mogłoby to przynieść dodatkowe korzyści, w postaci większej dyscypliny wypowiedzi. Obecnie bowiem każdy radny może zabrać głos w każdym temacie, coraz więcej wypowiedzi jednak właściwie nic do wypowiedzi nie wnosi. W trybie hybrydowym mimo wszystko wymusiłoby to prezentowania wypowiedzi w imieniu klubów. Tak jak to ma od wielu lat miejsce w Sejmi.

 

Tak wyglądały środowe obrady Rady Miasta w trybie zdalnym:

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu