Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDotkliwa kara dla kardynała, który poręczył za byłego księdza Pawła K.

Dotkliwa kara dla kardynała, który poręczył za byłego księdza Pawła K.

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 listopad 2020 00:00
Dotkliwa kara dla kardynała, który poręczył za byłego księdza Pawła K. CC BY 3.0 by mediatekajp2

Wczoraj media obeszła informacja o dotkliwym ukaraniu przez Watykan wrocławskiego kardynała Henryka Gulbinowicza. Przed laty to kard. Gulbinowicz poręczył za Pawła K. ,który przeniesiony do Bydgoszczy dopuścił się czynów pedofilskich. Pawła K. Stolica Apostolska wykluczyła ze stanu kapłańskiego, zaś kilka miesięcy temu bydgoski sąd orzekł od kurii bydgoskiej i wrocławskiej odszkodowanie dla osoby przed laty molestowanej przez K. Sankcje wobec kardynała mogą zatem wieścić również trzęsienie ziemi w diecezji bydgoskiej.

Nuncjatur Apostolska w Polsce nie informuje czym dokładnie podpadł kard. Gulbinowicz, od pewnego czasu w mediach zarzucano mu jednak nadużycia seksualne. Nuncjatura natomiast poinformowała, że kardynał został objęty zakazem publicznego sprawowania Mszy, używania insygniów biskupich oraz nie będzie miał prawa do pochówku w katedrze. Ponadto kard. Henryk Gulbinowicz musi wpłacić nieujawnioną kwotę na rzecz Fundacji św. Józefa, która zajmuje się wspieraniem ofiar nadużyć seksualnych w Kościele.

 

Z postacią kardynała wiążą się kariery biskupów, którzy są obecnie na świeczniku oskarżeń o tuszowanie pedofilii. Abp. Sławoj Głódź niedawno złożył rezygnację z funkcji, bp. Janiak również, wcześniej zostając zawieszony w funkcji ordynariusza diecezji kaliskiej przez Watykan, na razie większe sankcje nie spotkały biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, ale być może wkrótce i w jego sprawie głos zajmie Watykan.

 

,,Narwany Popiełuszko”

Zamordowanie bł. ks. Jerzego Popiełuszko w latach 80, którego ostatnia droga mocno wpisała się w dzieje naszego województwa, wstrząsnęło Polską, za tą zbrodnią stał Departament IV MSW. Jak wynika z niedawnej publikacji dr Rafała Łatki z IPN, z Departamentem IV MSW miał przez lata współpracować kard. Gulbinowicz. Po nawiązaniu tej pracy Gulbinowicz krytykować miał kard. Stefana Wyszyńskiego, później też działalność bł. ks Popiełuszko.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu