Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica: Budujmy system ochrony zdrowia nie na dzisiaj, ale na jutro

Lewica: Budujmy system ochrony zdrowia nie na dzisiaj, ale na jutro

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 listopad 2020 15:29

Ponad 4 lata temu do Sejmu trafiło ponad 160 tys. podpisów za obywatelskim projektem w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, przez ten czas nie było jednak dla niego klimatu politycznego. Pandemia COVID-19 obnażyła braki kadrowe polskiego systemu ochrony zdrowia, stąd też ten temat powraca,

- W województwie kujawsko-pomoskim jest dzisiaj na 100 tys. mieszkańców najwięcej zakażeń w kraju. To jest sytuacja bez precedensu, bo jeszcze kilka miesięcy temu województwo kujawsko-pomorskie było na samym dole – mówił przed siedzibą Collegium Medicum w Bydgoszczy szef klubu Lewicy poseł Krzysztof Gawkowski.

 

Posłowie Gawkowski i Jan Szopiński zapowiadają złożenie poprawki do projektu budżetu państwa na 2021 rok, aby znalazła się w nim kwota 25 mln zł dedykowana utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy - Jakiś czas temu mieszkańcy w sposób jasny, wyraźny, a przede wszystkim otwarty pokazali swoje tak dla budowy, rozbudowy, dla powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. I razem z posłem Janem Szopińskim chcemy, aby ta inicjatywa w końcu zaistniał – podkreślał Gawkowski.

 

Stworzenie budżetu dla Uniwersytetu miałoby rozpocząć jego formowanie, wcześniej parlament musi jednak przegłosować stosowną ustawę tworzącą nową uczelnię. 22 października na posiedzeniu Sejmu poseł Jan Szopiński apelował do marszałek Sejmu, aby komisję sejmowe jak najszybciej się tym tematem zajęły i możliwe było drugie czytanie projektu na forum Sejmu. Dzisiaj Szopiński podkreślił - Jesteśmy w sytuacji – w grudniu minionego roku Naczelna Rada Lekarska wskazywała, że w Polsce brakuje blisko 70 tys. lekarzy. Polska jeżeli idzie o Europę zajmuje ostatnią pozycję jeżeli chodzi o liczbę lekarzy na 1 tys. mieszkańców.


Wczoraj do marszałek Witek napisał też poseł Paweł Olszewski, który również wskazuje na potrzebę powrotu wznowienia prac nad projektem oraz do wyrażenia stanowiska w przedmiotowej sprawie Ministerstwa Zdrowia oraz ministerstwa odpowiedzialnego za szkolnictwo wyższe.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu