Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica: Budujmy system ochrony zdrowia nie na dzisiaj, ale na jutro

Lewica: Budujmy system ochrony zdrowia nie na dzisiaj, ale na jutro

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 listopad 2020 15:29

Ponad 4 lata temu do Sejmu trafiło ponad 160 tys. podpisów za obywatelskim projektem w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, przez ten czas nie było jednak dla niego klimatu politycznego. Pandemia COVID-19 obnażyła braki kadrowe polskiego systemu ochrony zdrowia, stąd też ten temat powraca,

- W województwie kujawsko-pomoskim jest dzisiaj na 100 tys. mieszkańców najwięcej zakażeń w kraju. To jest sytuacja bez precedensu, bo jeszcze kilka miesięcy temu województwo kujawsko-pomorskie było na samym dole – mówił przed siedzibą Collegium Medicum w Bydgoszczy szef klubu Lewicy poseł Krzysztof Gawkowski.

 

Posłowie Gawkowski i Jan Szopiński zapowiadają złożenie poprawki do projektu budżetu państwa na 2021 rok, aby znalazła się w nim kwota 25 mln zł dedykowana utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy - Jakiś czas temu mieszkańcy w sposób jasny, wyraźny, a przede wszystkim otwarty pokazali swoje tak dla budowy, rozbudowy, dla powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. I razem z posłem Janem Szopińskim chcemy, aby ta inicjatywa w końcu zaistniał – podkreślał Gawkowski.

 

Stworzenie budżetu dla Uniwersytetu miałoby rozpocząć jego formowanie, wcześniej parlament musi jednak przegłosować stosowną ustawę tworzącą nową uczelnię. 22 października na posiedzeniu Sejmu poseł Jan Szopiński apelował do marszałek Sejmu, aby komisję sejmowe jak najszybciej się tym tematem zajęły i możliwe było drugie czytanie projektu na forum Sejmu. Dzisiaj Szopiński podkreślił - Jesteśmy w sytuacji – w grudniu minionego roku Naczelna Rada Lekarska wskazywała, że w Polsce brakuje blisko 70 tys. lekarzy. Polska jeżeli idzie o Europę zajmuje ostatnią pozycję jeżeli chodzi o liczbę lekarzy na 1 tys. mieszkańców.


Wczoraj do marszałek Witek napisał też poseł Paweł Olszewski, który również wskazuje na potrzebę powrotu wznowienia prac nad projektem oraz do wyrażenia stanowiska w przedmiotowej sprawie Ministerstwa Zdrowia oraz ministerstwa odpowiedzialnego za szkolnictwo wyższe.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu