Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTwórca ,,majteczek w kropeczki” dostał trzy razy większe wsparcie od Opery Nova. Sejmik zabrał głos

Twórca ,,majteczek w kropeczki” dostał trzy razy większe wsparcie od Opery Nova. Sejmik zabrał głos

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 grudzień 2020 11:03
Twórca ,,majteczek w kropeczki” dostał trzy razy większe wsparcie od Opery Nova. Sejmik zabrał głos Fot: Paweł Zielke

W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął stanowisko, w którym wyraził rozczarowanie podziałem funduszu na wsparcie kultury w czasie pandemii przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbardziej wyrazistym przykładem jest przyznanie twórcy disko polo Bayer Full prawie 600 tys. zł, gdy Opera Nova uzyskała tylko około 200 tys. wsparcia. Wiele gminnych instytucji kultury nie załapało się jednak na żadne wsparcie.

Całkowite pominięcie w gronie interesariuszy programu FWK takich instytucji, jak działające lokalnie i regionalnie centra kultury, w których pracuje cała rzesza wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się kreowaniem i realizacją interdyscyplinarnych projektów jest wyjątkowo niesprawiedliwe. Są to najczęściej instytucje prowadzone przez samorządy lokalne i wojewódzkie, ale realizujące przedsięwzięcia o absolutnie ponadlokalnym

(regionalnym) charakterze–ich działania w czasie pandemii stanowią istotne wsparcie (także finansowe) dla wszystkich polskich artystów – czytamy w stanowisku - Radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego apelują o bardziej rozważne dobieranie kryteriów przyznawanej przez MKDNiS pomocy dla artystów, organizacji i instytucji sektora kultury, ale także –a może przede wszystkim –o rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do skorzystania z tej pomocy.

 

Z powodu obowiązujących obostrzeń instytucje kultury nie mogą działać lokalnie. Jak przyznał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, inicjatywa zabrania przez Samorząd Województwa głosu wyszła po prośbach Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Na sesji pojawiły się ze strony radnych opozycji głosy, iż państwa nie stać, aby każdemu dawać wsparcie według potrzeb. W odpowiedzi wicemarszałek Ostrowski wyjaśnił, że to stanowisko to także odniesienie do tego, że duże wsparcie otrzymały takie zespoły jak Bayer Full, a znacznie więcej niż chociażby Opera Nova.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu