Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWitamy Chorwacje w Unii Europejskiej

Witamy Chorwacje w Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 lipiec 2013 19:04

Stowarzyszenie Młodzi Demokracji zorganizowało na Wyspie Młyńskiej happening, w czasie którego przywitano nowy kraj członkowski Unii Europejskiej –Republikę Chorwacji. Ułożono z kartonów napis ,,Chorwacja w UE” oraz rozdawano foldery przedstawiające to państwo. Akcja ma charakter ogólnopolski, ale jej idea zrodziła się właśnie w Bydgoszczy.

 

Od rana w barwach Chorwacji prezentuje się także rzeźba przechodzącego przez rzekę przy ulicy Mostowej. Ta ozdoba będąca już jednym z symboli naszego miasta, autorstwa Jerzego Kędziory, została odsłonięta 1 maja 2004, czyli w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 

 

Chorwacja jest 28 członkiem Unii Europejskiej. Liczy on 4 miliony mieszkańców, czyli dwa razy tyle co województwo kujawsko-pomorskie. Kraj słynie głównie z turystyki, która wypracowuje dość duży procent PKB. Chorwaci borykają się z wysokim bezrobociem które wynosi około 20%, jest to i tak o ponad 10% niż jeszcze kilka lat temu. Reprezentacja tego kraju w piłkę nożną, jest jedną z bardziej renomowanych w Europie.  W czasie Euro 2012 Chorwacja znalazła się w grupie C, która swoje mecze rozgrywała w Gdańsku i Poznaniu, z tego powodu wielu Chorwatów odwiedziło także i Bydgoszcz.

 

W październiku 2011 w Bydgoszczy został otwarty Konsulat Honorowy Republiki Chorwacji.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza w IV lidze!

  Kolejny krok w odbudowie wielkiej piłki na Zawiszy został uczyniony. Do końca sezonu jeszcze co prawda przeszło miesiąc, ale Zawisza już dzisiaj jest pewny awansu do IV ligi, w najgorszym wypadku zajmując drugie, również premiowane awansem, miejsce w lidze. Przed nami natomiast miesiąc ciekawej walki o awans pomiędzy: Sportisem Łochowo, Startem Pruszcz Pomorski oraz Mustangiem Ostaszewo.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz
 • Na ulicach powoli budowany jest klimat Mistrzostwa Świata

  W przyszły czwartek (23 maja) rozpoczną się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 20, których organizatorem jest Polska. Tego dnia na stadionie Zawiszy reprezentacja Japonii w ramach rozgrywek grupy B podejmie Ekwador. W czwartek rozegrane zostaną łącznie cztery spotkania.

  Etykiety: Fifa

Wiadomości sportowe

 

 

Kosma Złotowski

 • Wakacje rozpoczną się już za miesiąc

  O strajku nauczycieli zdążyliśmy już zapomnieć, ale długo nierozwiana była wątpliwość, czy stracone około trzy tygodnie zajęć lekcyjnych będzie trzeba nadrabiać w wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło ostatnio w tej sprawie stanowisko.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Kiedy powstanie droga ekspresowa S-5?

  Pytanie na które odpowiedzi zapewne nie zna nikt, z punktu widzenia formalnego najpóźniej oddany odcinek, po renegocjacjach , powinien być do 12 czerwca 2020 roku – mowa odcinku Aleksandrowo – Tryszczyn, w ramach którego powstaje widowiskowy most nad Brdą. Według pierwotnej umowy jesteśmy już 4 dni po planowanym terminie zakończenia robót.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.