Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWitamy Chorwacje w Unii Europejskiej

Witamy Chorwacje w Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 lipiec 2013 19:04

Stowarzyszenie Młodzi Demokracji zorganizowało na Wyspie Młyńskiej happening, w czasie którego przywitano nowy kraj członkowski Unii Europejskiej –Republikę Chorwacji. Ułożono z kartonów napis ,,Chorwacja w UE” oraz rozdawano foldery przedstawiające to państwo. Akcja ma charakter ogólnopolski, ale jej idea zrodziła się właśnie w Bydgoszczy.

 

Od rana w barwach Chorwacji prezentuje się także rzeźba przechodzącego przez rzekę przy ulicy Mostowej. Ta ozdoba będąca już jednym z symboli naszego miasta, autorstwa Jerzego Kędziory, została odsłonięta 1 maja 2004, czyli w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 

 

Chorwacja jest 28 członkiem Unii Europejskiej. Liczy on 4 miliony mieszkańców, czyli dwa razy tyle co województwo kujawsko-pomorskie. Kraj słynie głównie z turystyki, która wypracowuje dość duży procent PKB. Chorwaci borykają się z wysokim bezrobociem które wynosi około 20%, jest to i tak o ponad 10% niż jeszcze kilka lat temu. Reprezentacja tego kraju w piłkę nożną, jest jedną z bardziej renomowanych w Europie.  W czasie Euro 2012 Chorwacja znalazła się w grupie C, która swoje mecze rozgrywała w Gdańsku i Poznaniu, z tego powodu wielu Chorwatów odwiedziło także i Bydgoszcz.

 

W październiku 2011 w Bydgoszczy został otwarty Konsulat Honorowy Republiki Chorwacji.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu