Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWitamy Chorwacje w Unii Europejskiej

Witamy Chorwacje w Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 lipiec 2013 19:04

Stowarzyszenie Młodzi Demokracji zorganizowało na Wyspie Młyńskiej happening, w czasie którego przywitano nowy kraj członkowski Unii Europejskiej –Republikę Chorwacji. Ułożono z kartonów napis ,,Chorwacja w UE” oraz rozdawano foldery przedstawiające to państwo. Akcja ma charakter ogólnopolski, ale jej idea zrodziła się właśnie w Bydgoszczy.

 

Od rana w barwach Chorwacji prezentuje się także rzeźba przechodzącego przez rzekę przy ulicy Mostowej. Ta ozdoba będąca już jednym z symboli naszego miasta, autorstwa Jerzego Kędziory, została odsłonięta 1 maja 2004, czyli w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 

 

Chorwacja jest 28 członkiem Unii Europejskiej. Liczy on 4 miliony mieszkańców, czyli dwa razy tyle co województwo kujawsko-pomorskie. Kraj słynie głównie z turystyki, która wypracowuje dość duży procent PKB. Chorwaci borykają się z wysokim bezrobociem które wynosi około 20%, jest to i tak o ponad 10% niż jeszcze kilka lat temu. Reprezentacja tego kraju w piłkę nożną, jest jedną z bardziej renomowanych w Europie.  W czasie Euro 2012 Chorwacja znalazła się w grupie C, która swoje mecze rozgrywała w Gdańsku i Poznaniu, z tego powodu wielu Chorwatów odwiedziło także i Bydgoszcz.

 

W październiku 2011 w Bydgoszczy został otwarty Konsulat Honorowy Republiki Chorwacji.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Za reklamę 2 dni przed wyborami zapłaciliśmy 17 tys. zł

    24 maja był ostatnim dniem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Tego dnia w niektórych regionalnych gazetach ukazał się wywiad sponsorowany z jednym z kandydatów – ironicznie dodajmy, że zapewne to tylko był przypadek - wywiad dotyczył jednak jego funkcji w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Publikacji nie sponsorował komitet wyborczy, ale zapłacono za nią z pieniędzy publicznych.

  • Opozycja nie pójdzie do wyborów wspólnie

    Blok Koalicji Europejskiej, który powołano na wybory do Parlamentu Europejskiego, ostatecznie nie przetrwał do wyborów parlamentarnych, choć jeszcze niedawno panowało na opozycji przekonanie, że tą współpracę należy w takiej formie utrzymać. Ostatecznie liderzy się nie dogadali, a jak nie wiadomo o co chodzi, to jak zwykle chodzi o miejsca na listach wyborczych.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.