Jesteś tutaj: Home

Stasiński w Sejmie: Będziemy się sprzeciwiać degradacji UKW i UTP

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 czerwiec 2018 00:33

W ubiegłym tygodniu w Sejmie miało miejsce II czytanie projektu ustawy wdrażającej reformę szkolnictwa wyższego autorstwa wicepremiera Jarosława Gowina. Projekt ten krytykował bydgoski poseł PO Michał Stasiński, który jednocześnie wskazywał, że jego wdrożenie oznacza marginalizację Bydgoszczy.

W Bydgoszczy raczej wszyscy sobie zdają sprawę, że wdrożenie reformy Gowina oznaczać będzie dla UKW i UTP trwałe znalezienie się w II lub nawet III lidze polskich uczelni, bez szans konkurowania z tymi najsilniejszymi. Władze obu uniwersytetów odnoszą się jednak do reformy dość dyplomatycznie – na ostatnim spotkaniu z bydgoskimi samorządowcami i parlamentarzystami wyrazili obawy pewnymi zapisami, ale jako tako wprost reformy nie krytykują.

 

Znacznie więcej mogą sobie już pozwolić politycy. Poseł Michał Stasiński w dyskusji w ramach II czytania w Sejmie podkreślał - Kiedy pojawiły się protesty w małych uczelniach, wszędzie tam pojawiał się pan i rzucał milionami złotych, tu kilka, tu kilkanaście, a tu kilkadziesiąt na różne projekty, który dotychczas nie cieszyły się pańskim uznaniem.

 

Dalej parlamentarzysta mówił - My będziemy walczyć w mniejszych ośrodkach takich jak Bydgoszcz, będziemy się sprzeciwiać degradacji takich uczelni jak Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, bo jest to dorobek wielu pokoleń bydgoskich naukowców i studentów.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj