Jesteś tutaj: Home

Na UTP pracują nad respiratorem prostym w produkcji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 11 kwiecień 2020 09:54

Przykład krajów zachodniej Europy pokazuje, że w szczycie zachorowań na COVID-19 brakować może respiratorów. Województwo Kujawsko-Pomorskie planuje ich kupić w najbliższym czasie ponad 100, ale państwa produkujące ten sprzęt nie ułatwiają transakcji, chcąc zagwarantować respiratory dla swoich obywateli. Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy myślą o polskiej konstrukcji prostego respiratora.

 

Pracami bydgoskich naukowców zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które w przypadku opracowania prostej koncepcji respiratora, chciałoby aby polskie zakłady rozpoczęły ich masową produkcję.

 

Nad budową respiratora pracują naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej, przedstawiciele bydgoskich firm CIMAT i MEDSEVEN oraz przedstawiciel 10. Wojskowego Szpitala Wojskowego.

 

Obecnie kompletowane są podzespoły umożliwiające budowę prototypu. Uczelnia przewiduje, że w najbliższych dniach rozpoczną się próby prototypu respiratora tak, aby
w jak najkrótszym czasie przekazać jego dokumentacje – informuje w komunikacie uczelnia.

 

Od pewnego czasu UTP jest zaangażowane w wytwarzanie przy pomocy drukarek 3D przyłbic ochronnych, które przekazywane są personelowi medycznemu z województwa kujawsko-pomorskiego.

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021