Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz kształci zbyt mało lekarzy specjalistów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 05 listopad 2013 14:54

Collegium Medicum w Bydgoszczy jest uznawane za jeden z najlepszych wydziałów toruńskiego UMK. Mimo to mamy w regionie zbyt mało specjalistów, przez to pacjenci muszą oczekiwać w kilkumiesięcznych kolejkach.

 

Nie zawsze przyczyną kolejek jest brak środków finansowych. Okazuje się, że brakuje specjalistów i to musi niepokoić, mając w głowie myślenie, że mamy Collegium Medicum – mówił po wczorajszym spotkaniu z dyrektorem NFZ poseł PSL Eugeniusz Kłopotek Na okulistę w niektórych przychodniach przyszpitalnychczeka się rok. Byłem sam świadkiem zdarzenia, jak kobieta była rejestrowana na wrzesień 2014 roku. Przez rok może wzrok stracić.

 

Kłopotkowi natychmiast odpowiedziała posłanka SLD Anna Bańkowska – Są limitowane specjalizacje i to jest problem.

 

Jest to problem nie tylko pacjentów, ale także i absolwentów uczelni medycznych, w tym także bydgoskiego CM.  Duża część osób po 6 letnich studiach i obowiązkowym rocznym stażu może bowiem liczyć co najwyżej na zatrudnienie w przychodniach, jako lekarz pierwszego kontaktu. W naszym mieście szansę na zrobienie specjalizacji dostaje bowiem niezbyt dużo absolwentów CM, mimo znacznie większego zainteresowania.

 

To spowodowane może być z kolei próbą ograniczania konkurencji wśród lekarzy. Jak zwykle w tym przypadku tracą jednak ludzie młodzi. 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.