Jesteś tutaj: HomeEurowyboryCzy Polacy popierają działania Komisji Europejskiej wobec Polski?

Czy Polacy popierają działania Komisji Europejskiej wobec Polski?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego piątek, 17 maj 2019 17:11
Czy Polacy popierają działania Komisji Europejskiej wobec Polski? Fot: European Union, 2019

Precyzyjną odpowiedź na to pytanie mógłby dać sondaż, ale taką tezę na środowej ,,Debacie Przewodniczących” w Brukseli wyraził lider socjaldemokratów (S&D) Frans Timmermans. O skomentowanie jego tezy poprosiliśmy kandydatów Koalicji Europejskiej i PiS z okręgu kujawsko-pomorskiego. Zapraszamy do naszego materiału filmowego.

- Mówiono Polacy wyjdą z Unii, rozczarują się. Jak pan Zahradil może wytłumaczyć, że po trzech latach ostrego sporu z polskim rządem, wsparcie dla Unii Europejskiej w Polsce jest wyższe niż trzy lata temu. Polacy bardziej cenią sobie Europę niż kiedykolwiek wcześniej. Chcą być w Europie i nie można im tego zabierać – mówił w trakcie ,,Debaty Przewodniczących” Frans Timmermans, który polemizował z Czechem Janem Zahradilem reprezentującym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Więcej o tej debacie piszemy - Europejskie elity uderzają się w pierś. Po ,,Debacie Przewodniczących”

 

- Polacy są bardzo proeuropejscy. Badania, które się obecnie toczą pokazują, że ponad 90% Polaków nie wyobraża sobie obecności Polski poza Unią Europejską, czyli jest za UE. Dlaczego? Po 15 latach widać dosłownie w każdym miejscu ile Unia nam pomogła, widać inwestycje wielkie jak autostrady i drogi szybkiego ruchu, ale czasami mniejsze, bo to jest termoizolacja w szkołach. Najważniejsze jest to, że Polacy się czują europejczykami – ocenia europoseł Janusz Zemke, który podobnie jak Timmermans związany jest z S&D. Zemke zgadza się z opinią, że wysokie poparcie dla UE w Polsce to również efekt sporu polskiego rządu z Brukselą - To poparcie Polaków to jest odpowiedź na te wojny jakie prowadzi polski rząd. Polacy nie chcą, aby Polska toczyła wojny z UE, a broń Boże występowała z niej.

 

Zupełnie innego zdania jest europoseł Kosma Złotowski - Elektorat Prawa i Sprawiedliwości z całą pewnością nie zgadza się z panem Timmermansem, a jest za tym, aby Polska była w Unii Europejskiej. Więc to nie taki skutek. Widzimy, że są programy unijne i ze bycie nasze w Unii Europejskiej sprawia, że jesteśmy w grupie państw, które się rozwijają. Dlatego chcemy być w Unii Europejskiej.

 

Jan Zahradil odpowiadając w debacie Timmermansowi nie nawiązał już do Polski, ale mówił o sytuacji w swoim kraju, czyli w Czechach, gdzie jak tłumaczył jest również wysokie poparcie dla Unii Europejskiej oraz duży sprzeciw dla wprowadzania waluty euro, co może wskazywać, że Czesi chcą być w UE, ale nie są zwolennikami pogłębiania integracji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)