Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław pobiegł dla mjr. Szewielińskiego

Inowrocław pobiegł dla mjr. Szewielińskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław niedziela, 04 marzec 2018 19:12
Inowrocław pobiegł dla mjr. Szewielińskiego Fot: Julita Klocek / Ki24.info

Przez kilka lat był patronem honorowym Biegów Tropem Wilczych, które odbywały się na początku marca, aby uczcić Żołnierzy Wyklętych. Mowa o mjr. Wacławie Szewielińskim pseudonim ,,Zawisza” - w tym roku pierwszy raz nie ma go już jednak z nami, przed nowym rokiem został powołany przez Pana Boga na wieczną wartę w niebie.

- Biegliśmy dzisiaj dla pana majora – wyjaśnia nam radny Maciej Basiński, z organizującego bieg Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego. Przed startem biegu minutą ciszy uczczono jego pamięć.

 

W biegu Tropem Wilczym na 1963 metry wzięło udział około 400 osób. Dystans jest jednocześnie rokiem, w który zginął ostatni z Żołnierzy Wyklętych Józef Franczak, pseudonim ,,Lalek”.

 

Zwycięzcy biegu jako takiego jednak nie ma – Chodzi tutaj przede wszystkim o symbolikę, biegnąc pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych, a nie o rywalizację sportową – dodaje Basiński.

 

Major Wacław Szewieliśki zmarł 20 grudnia 2017 roku w wieku 97 lat. W 1943 roku służył w Armii Krajowej, u boku słynnego wyklętego, majora ,,Łupaszki” walczył w 5 Brygadzie Wileńskiej. Po wojnie zamieszkał w Inowrocławiu, gdzie udzielał się jako społecznik. Musiał liczyć się również z represjami ze strony władz komunistycznych, za wcześniejszą służbę w AK. W 2004 roku Rada Miejska w Inowrocławiu nadała mu tytuł honorowego obywatela miasta. Na kilka dni przed swoją śmiercią będąc w stopniu kapitana, uzyskał awans z rąk ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na stopień majora.

 

- Wspaniałą oprawę przygotowali kibice Zawiszy – chwali radny Maciej Basiński. Tak się złożyło, że patron klubu piłkarskiego, nawiązuje do pseudonimu jaki używał major Szewieliński.

 

Wcześniej delegacja organizatorów biegu udała się na groby lokalnych bohaterów – obok mjr. Szewieliśńkiego również na grób Marii Kolskiej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Zawisza - Promień Kowalewo Pomorskie

  Za nami pierwsza kolejka w rundzie wiosennej. Zawisza po przerwie zimowej wrócił w bardzo dobrym stylu. Zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu przeciwko Promieniowi Kowalewo Pomorskie.

 • Zawisza konkretnie wchodzi w rundę wiosenną

  Po kilku miesiącach przerwy w rozgrywkach ligowych, ruszyła runda rewanżowa. W pierwszym meczu rundy wiosennej Zawisza podejmował w Fordonie Promień Kowalewo Pomorskie i patrząc na wynik było to wejście konkretne.

Wiadomości sportowe

23 marca - Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

« Marzec 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kosma Złotowski

 • Obydwa narody widziały w wolności swój najwyższy ideał

  Od 2007 roku dzień 23 marca obchodzony jest jako Dzień Przyjaźni-Polsko Węgierskiej, uznany przez parlamentu obu państw. Co roku odbywają się z tej okazji oficjalne uroczystości. W tym roku gospodarzem centralnych uroczystości są Kielce.

 • Co dalej z drogą wodną E-70?

  Dzisiaj możemy z całą świadomością powiedzieć, że dzisiejsza droga wodna E-70 nie ma szans na uzyskanie IV i V klasy żeglowności, do czego zobowiązała się Polska ratyfikując konwencję AGN. Obecny przebieg oparty o Brdę, Kanał Bydgoski i Noteć jest obecnie dostosowany do II klasy i ma szansę stać się świetną atrakcją turystyczną. Nie będzie jednak odgrywał roli w transporcie śródlądowym. Jaki będzie zatem nowy przebieg drogi wodnej E-70, skoro Polska zobowiązuje się uzyskać IV klasę?

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.