Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław pobiegł dla mjr. Szewielińskiego

Inowrocław pobiegł dla mjr. Szewielińskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław niedziela, 04 marzec 2018 19:12
Inowrocław pobiegł dla mjr. Szewielińskiego Fot: Julita Klocek / Ki24.info

Przez kilka lat był patronem honorowym Biegów Tropem Wilczych, które odbywały się na początku marca, aby uczcić Żołnierzy Wyklętych. Mowa o mjr. Wacławie Szewielińskim pseudonim ,,Zawisza” - w tym roku pierwszy raz nie ma go już jednak z nami, przed nowym rokiem został powołany przez Pana Boga na wieczną wartę w niebie.

- Biegliśmy dzisiaj dla pana majora – wyjaśnia nam radny Maciej Basiński, z organizującego bieg Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego. Przed startem biegu minutą ciszy uczczono jego pamięć.

 

W biegu Tropem Wilczym na 1963 metry wzięło udział około 400 osób. Dystans jest jednocześnie rokiem, w który zginął ostatni z Żołnierzy Wyklętych Józef Franczak, pseudonim ,,Lalek”.

 

Zwycięzcy biegu jako takiego jednak nie ma – Chodzi tutaj przede wszystkim o symbolikę, biegnąc pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych, a nie o rywalizację sportową – dodaje Basiński.

 

Major Wacław Szewieliśki zmarł 20 grudnia 2017 roku w wieku 97 lat. W 1943 roku służył w Armii Krajowej, u boku słynnego wyklętego, majora ,,Łupaszki” walczył w 5 Brygadzie Wileńskiej. Po wojnie zamieszkał w Inowrocławiu, gdzie udzielał się jako społecznik. Musiał liczyć się również z represjami ze strony władz komunistycznych, za wcześniejszą służbę w AK. W 2004 roku Rada Miejska w Inowrocławiu nadała mu tytuł honorowego obywatela miasta. Na kilka dni przed swoją śmiercią będąc w stopniu kapitana, uzyskał awans z rąk ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na stopień majora.

 

- Wspaniałą oprawę przygotowali kibice Zawiszy – chwali radny Maciej Basiński. Tak się złożyło, że patron klubu piłkarskiego, nawiązuje do pseudonimu jaki używał major Szewieliński.

 

Wcześniej delegacja organizatorów biegu udała się na groby lokalnych bohaterów – obok mjr. Szewieliśńkiego również na grób Marii Kolskiej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Twórcy awansu spotkali się podsumować sezon

  W poniedziałek w klubie Soda odbyło się spotkanie piłkarzy Zawiszy, zespołu trenerskiego oraz działaczy Stowarzyszenia Piłkarskiego ,,Zawiszy”, a także sponsorów klubu. W luźnej atmosferze podsumowano zakończony awansem do V ligi sezon. Wzajemnie wszyscy mobilizowali się również do osiągnięcia nowego celu, jakim ma być awans do IV ligi w sezonie 2018/2019.

 • Piłkarski portret kujawsko-pomorskiego

  Dzisiaj w Rosji rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które najprawdopodobniej przez najbliższy miesiąc będą dominującym tematem w przestrzenni publicznej. Na pewno tak się stanie jak sukcesy odnosić będą biało-czerwoni. A jak wygląda z uprawieniem piłki nożnej w województwie kujawsko-pomorskim?

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Minister rolnictwa z okręgu toruńsko-włocławskiego

  W poniedziałek wieczorem niespodziewanie do dymisji podał się minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Odejście z funkcji tłumaczył powodami osobistymi. Na czele resortu rolnictwa ma stanąć poseł Jan Krzysztof Ardanowski, związany z województwem kujawsko-pomorskim, a dokładniej okręgiem toruńsko-włocławskim.

 • Zdaniem Komisarza Wyborczego województwo podzielone na okręgi niezgodnie z prawem

  28 maja Sejmik Województwa dokonał podziału województwa na okręgi wyborcze, zgodnie z koncepcja negatywnie ocenioną przez Radę Miasta Bydgoszczy. Zdaniem Komisarza Wyborczego uchwalony podział na okręgi narusza prawo, dlatego wezwał on Sejmik Województwa do usunięcia naruszenia.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.