Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław pobiegł dla mjr. Szewielińskiego

Inowrocław pobiegł dla mjr. Szewielińskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław niedziela, 04 marzec 2018 19:12
Inowrocław pobiegł dla mjr. Szewielińskiego Fot: Julita Klocek / Ki24.info

Przez kilka lat był patronem honorowym Biegów Tropem Wilczych, które odbywały się na początku marca, aby uczcić Żołnierzy Wyklętych. Mowa o mjr. Wacławie Szewielińskim pseudonim ,,Zawisza” - w tym roku pierwszy raz nie ma go już jednak z nami, przed nowym rokiem został powołany przez Pana Boga na wieczną wartę w niebie.

- Biegliśmy dzisiaj dla pana majora – wyjaśnia nam radny Maciej Basiński, z organizującego bieg Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego. Przed startem biegu minutą ciszy uczczono jego pamięć.

 

W biegu Tropem Wilczym na 1963 metry wzięło udział około 400 osób. Dystans jest jednocześnie rokiem, w który zginął ostatni z Żołnierzy Wyklętych Józef Franczak, pseudonim ,,Lalek”.

 

Zwycięzcy biegu jako takiego jednak nie ma – Chodzi tutaj przede wszystkim o symbolikę, biegnąc pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych, a nie o rywalizację sportową – dodaje Basiński.

 

Major Wacław Szewieliśki zmarł 20 grudnia 2017 roku w wieku 97 lat. W 1943 roku służył w Armii Krajowej, u boku słynnego wyklętego, majora ,,Łupaszki” walczył w 5 Brygadzie Wileńskiej. Po wojnie zamieszkał w Inowrocławiu, gdzie udzielał się jako społecznik. Musiał liczyć się również z represjami ze strony władz komunistycznych, za wcześniejszą służbę w AK. W 2004 roku Rada Miejska w Inowrocławiu nadała mu tytuł honorowego obywatela miasta. Na kilka dni przed swoją śmiercią będąc w stopniu kapitana, uzyskał awans z rąk ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na stopień majora.

 

- Wspaniałą oprawę przygotowali kibice Zawiszy – chwali radny Maciej Basiński. Tak się złożyło, że patron klubu piłkarskiego, nawiązuje do pseudonimu jaki używał major Szewieliński.

 

Wcześniej delegacja organizatorów biegu udała się na groby lokalnych bohaterów – obok mjr. Szewieliśńkiego również na grób Marii Kolskiej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Czy marszałek faworyzuje toruński klub?

  Pałac Bydgoszcz i KS Poli Budowlani Toruń to dwaj reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego w najwyższej klasie rozgrywek siatkówki kobiet. Oba kluby walczą o utrzymanie w rozgrywkach. Okazuje się, że toruński klub może liczyć na wsparcie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czyli również bydgoszczanie dokładają się do wzmacniania rywalek bydgoskiego Pałacu.

 • Z meczu GLKS Dobrcz z Zawiszą

  Rozgrywany na zmarzniętej murawie, przy wietrze mecz, był przede wszystkim spotkaniem walki. Mogliśmy zobaczyć w nim wiele męskiej gry i walki o piłkę. Nie było to jednak z powodu panujących warunków spotkanie pełne piłkarskiego polotu.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Kosma Złotowski

 • PO z PSL próbują wprowadzić egzotyczny podział województwa na okręgi

  Co łączy Osielsko z Mogilnem? Niedługo mieszkańcy obu gmin mogą mieć wspólnych reprezentantów w Sejmiku, razem zresztą z mieszkańcami Inowrocławia. Marszałek województwa proponuje dość duże przemeblowanie w podziale województwa kujawsko-pomorskiego na okręgi. Ma duże szanse swój pomysł przeforsować, bowiem koalicja PO – PSL ma bezproblemową większość w sejmiku.

 • Dodatkowe 30 mln zł od rządu na drogi w regionie

  Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował w środę, iż podczas narady wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim, usłyszał informację, że rząd przeznaczy dodatkowe 30,5 mln zł dla województwa kujawsko-pomorskiego, na remonty i przebudowy dróg lokalnych.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.