Jesteś tutaj: HomeInowrocławZakończyły się prace na kolejowej obwodnicy Inowrocławia

Zakończyły się prace na kolejowej obwodnicy Inowrocławia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 17 listopad 2020 17:36
Zakończyły się prace na kolejowej obwodnicy Inowrocławia OpenStreetMaps

PKP PLK zakończyły remont wiaduktu na linii kolejowej n4 741, która odgrywa role towarowej obwodnicy Inowrocławia. Remont wiaduktu pozwala na korzystanie z niego cięższych składów, które mogą go pokonywać z większą prędkością niż przebudową (100 km/h dla pociągów towarowych i 160 km/h dla pasażerskich). Koszt zrealizowanej inwestycji to 2,5 mln zł.

 

Linia Mimowola – Jaksice przebiega na zachód od Inowrocławia, przez co pozwala pociągom towarowym przemieszczających się magistralą węglową omijać Inowrocław. Z racji tego, że ruch towarowy odbywa się głównie pomiędzy Trójmiastem i Śląskiem, a także w coraz większym stopniu międzynarodowo w korytarzu Bałtyk – Adriatyk, znacząco zwiększa to przepustowość ruchu. Z tej obwodnicy korzystają też niekiedy pociągi pośpieszne relacji Warszawa – Bydgoszcz, bowiem ominięcie Inowrocławia pozwala znacząco skrócić czas podróży. Linia nr 741 jest zatem ważnym elementem Inowrocławskiego Węzła Kolejowego.

 

Na wiadukcie z poł. XX w. wymienione zostały stalowe konstrukcje oraz wyremontowano przyczółki i ułożono nowe tory. Prace obejmowały kolejno każdą z konstrukcji pod dwoma torami. Takie rozwiązanie pozwalało zachować ruch pociągów. Dobry stan obiektu zapewni odwodnienie - informuje PKP PLK.

 

Dziennie po tej trasie przejeżdża około 40 pociągów.

 

Open Streets Maps

 

Element większej inwestycji

Jak wspomniano dawna magistrala węglowa jest obecnie ważnym elementem transeuropejskiego korytarza Bałtyk – Adriatyk, który poza Polską obejmuje także Czechy, Słowację, Austrię, Włochy czy Słowenię. Trwają obecnie prace nad rozbudową do standardu czterotorowego linii nr 131 na odcinku Jaksice – Nowa Wieś Wielka, co pozwoli odseparować ruch pasażerski od towarowego.

 

Pociągi jadące z południa magistralą węglową pociągi (na południe od Inowrocławia jeżdżą w zdecydowanej większości tylko pociągi towarowe) będą mogły linią 741 ominąć Inowrocław, aby dalej odseparowanymi od ruchu pasażerskiego torami dotrzeć do Nowej Wsi Wielkiej, skąd zjeżdżałyby na nieużytkowaną pasażerską linie nr 201 (na tej linii planuje się w Emilianowie budowę terminalu intermodanego), którą mogłyby ominąć stację Bydgoszcz Główna i dalej zmierzać w kierunku na północ.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy mistrza i mistrzynię Polski w szachach znad Brdy

  Co prawda nie wywodzą się z Bydgoszczy, ale to dosłownie nad Brdą ten tytuł wywalczyli. Piątek był ostatnim dniem zmagań 78. Mistrzostwa Polski w Szachach mężczyzn i 73. Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach. Zawody przez przeszło tydzień rozgrywane były w hotelu Holiday Inn zlokalizowanym nad Brdą. Patronat honorowy objął premier Mateusz Morawiecki.

 • Sportis zabiera punkty liderowi, Chemik wiceliderowi

  1 maja odbywają się rozgrywki 24 kolejki IV ligi – do małej niespodzianki doszło w Łochowie, gdzie miejscowy Sportis zremisował z liderem Zawiszą Bydgoszcz. Sytuacja niebiesko-czarnych specjalnie się nie zmieniła, bowiem również wicelider stracił punkty.

  Mecz pomiędzy Sportisem i Zawiszą był w miarę wyrównany, oba zespoły od początku spotkania starały się grać uważnie, żaden z zespołów nie wywalczył wyraźnej przewagi. W 25 minucie rzut wolny wykorzystał Ariel Jastrzębski, który pięknym strzałem dał Zawiszy prowadzenie. W drugiej odsłonie gospodarze z coraz większą determinacją starali się wyrównać, to się opłaciło bowiem ładnym strzałem w 70 minucie do remisu doprowadził Słupecki Ostatnie minuty należały już do Sportisu, ale żaden z klubów nie zdobył już bramki. Wszystkie gole można obejrzeć powyżej na naszym skrócie filmowym.

   

  W tym samym czasie na Glinkach Chemik podejmował wicelidera Włocłavię Włocławek. W 88 minucie bramkę dla gospodarzy zdobył Maciej Sobczyk, dzięki czemu Chemik awansował na wicelidera. Zawisza utrzymuje natomiast 6 punktów przewagi nad Chemikiem (Chemik ma rozegrany mecz więcej od Zawiszy, będzie zatem jedną kolejkę pauzował) i 7 punktów nad Włocłavią.

   

   

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu