Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocławski samorząd zaskarżył zarządzenie dotyczące zmiany ulicy Alejnika

Inowrocławski samorząd zaskarżył zarządzenie dotyczące zmiany ulicy Alejnika

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 10 grudzień 2020 14:51

W listopadzie wojewoda Mikołaj Bogdanowicz powołując się na przepisy dekomunizacyjne zmienił nazwę ulicy Iwana Alejnika w Inowrocławiu (żołnierza radzieckiego biorącego udział w walkach z Niemcami o Inowrocław) na zmarłego niedawno honorowego obywatela tego miasta Tadeusza Chęsego. Tak jak zapowiadano – Rada Miejska w Inowrocławiu, skorzystała z prawa zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.

Uchwałę Rada Miejska o skierowaniu skargi do sądu podjęła we wtorek. Zdaniem inowrocławskich radnych, IPN wydając opinie w sprawie ulicy Alejnika – Nie przedstawiono w niej żadnych dowodów ani poszlak, że Iwan Alejnik był zbrodniarzem lub sprawcą czynów o charakterze antypolskim. Trudno za takowe uznać to, że będąc dowódcą czołgu, a nie oficerem politycznym poniósł największą z ofiar w walce na ulicach Inowrocławia ze znienawidzonym okupantem niemieckim. Uznanie, że patronami ulic w Polsce mogą być wyłącznie ,,polscy bohaterowie” jest nadużyciem niemającym umocowania w obowiązującym prawie.

 

Rada Miejska powołuje się w uzasadnieniu też na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, iż w polskim orzecznictwie służby w szeregach armii czerwonej nie uznaje się za symbol komunizmu.

 

O tym kto ma rację w tym sporze – wojewoda czy inowrocławski samorząd zdecyduje Wojewódzki Sąd Administracyjny.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Szczególnie trudna sytuacja robi się w powiecie inowrocławskim. Epidemiczne podsumowanie lutego

    W lutym stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim nieco ponad 14 tys. zakażeń na COVID-19, co stanowi spadek o ponad 6 tys. w stosunku do stycznia. Spowodowane to nie było tylko faktem, że luty jest o 3 dni krótszym miesiącem, bowiem w lutym średnio dziennie na 100 tys. mieszkańców zakażały się 24 osoby, gdy w styczniu były to 32. W lutym stwierdzono 520 zgonów, o ponad 200 mniej niż w styczniu.

    Etykiety: covid19
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

Wiadomości z regionu