Jesteś tutaj: HomeInowrocławByły radny wygrywa z inowrocławskim ratuszem ponad 60 zł. O te pieniądze może wystąpić każdy mieszkaniec

Były radny wygrywa z inowrocławskim ratuszem ponad 60 zł. O te pieniądze może wystąpić każdy mieszkaniec

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 25 styczeń 2021 16:07

W październiku 2017 roku Rada Miejska w Inowrocławiu wprowadziła nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami, podnosząca opłatę od mieszkańca. W 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał uchwałę za nieważną, prezydent się odwołał do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ten w 2019 roku podtrzymał orzeczenie. O zwrot nadpłaty wystąpił jeden z mieszkańców, który w ostatnim czasie swoją batalię wygrał, tym samym przetarł szlak kolejnym inowrocławianom.

Mowa o byłym zastępcy prezydenta i wieloletnim radnym Jacku Olechu, który po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego rozpoczął batalię o zwrot nadpłaty za 15 miesięcy w kwocie 60 zł oraz uzyskał dodatkowo 12 zł odsetek. Olech tym przetarł jednak szlak dla innych inowrocławian, którzy również mogą żądać zwrotu nadpłaty, co dla budżetu Inowrocławia może być już dość dotkliwe.

 

Niezgodna z ustawą metoda

Wątpliwości co do treści uchwały Rady Miejskiej z 2017 roku wyraziła Prokuratura Rejonowa w Inowrocławiu (zadaniem prokuratorów oprócz ścigania przestępców jest też reagowanie na niezgodne z prawem krajowym prawo lokalne), która wniosła sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. W uchwale z października 2017 roku zróżnicowano stawkę opłaty dla gospodarstw jednoosobowych i wieloosobowych, gdy na dzień podejmowania tej uchwały nie zezwalała na to ustawa o utrzymaniu czystości w gminach. Decydując się na pobieranie opłaty od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość, nie można rozróżniać taryfy w zależności od wielkości budynku, czy ogólnej liczby mieszkańców – jak w tym wypadku. WSA a później NSA w Warszawie zgodziły się z wątpliwościami prokuratury i uchwała została unieważniona.

 

Opozycja chce wyjaśnień

Czy było to zamierzone działanie mające na celu obciążenie mieszkańców kosztami prowadzonej gospodarki odpadami komunalnymi w Inowrocławiu poprzez zawyżenie wysokości opłat za wywóz nieczystości? - pyta w piśmie adresowanym do prezydenta Ryszarda Brejzy, radny PiS Jacek Tarczewski - W jakim celu Ryszard Brejza chciał udowodnić swoją rację, angażując do tego Radę Miejską, wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego?

 

Tarczewski uważa, że należy przyjrzeć się też innym uchwałom Rady Miejskiej, przyjętych na wniosek prezydenta, czy również one nie są podobnymi ,,bublami prawnymi”.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu